neděle 17. října 2021 Hedvika

Z důvodu oprav terasy u metra Budějovická je uzavřený jižní výstup ze stanice

U stanice metra C Budějovická začali dělníci odstraňovat betonové povrchy, aby se dostali k nosné konstrukci. Práce budou trvat až do konce srpna. Terasa by pak měla být kompletně opravena do konce roku 2021. Řekli to dnes pražský radní Jan Chabr (TOP 09), místostarosta Prahy 4 Michal Hroza (TOP 09) a jednatel firmy BDS Benešov David Božovský. Náklady na opravu jsou 46 milionů. Již před více než třemi lety byla terasa kvůli špatnému stavu dočasně uzavřena. Kvůli nynější rekonstrukci je uzavřen jižní výstup ze stanice.

Části terasy mají různé vlastníky

Podle radního Jana Chabra (TOP 09) se jednalo o dlouhodobou ostudu Prahy. „Nakonec došlo k dohodě mezi městem, Českou spořitelnou, společností DBK, která vlastní obchodní dům vedle, dopravním podnikem a stánkaři. Proč se to tak dlouho neopravovalo, bylo právě proto, že části terasy mají různé vlastníky. Poměrně dlouho se utvářela právní konstrukce, jakým způsobem ji opravit. To se nakonec podařilo a přepracoval se projekt tak, aby vyhovoval všem zúčastněným stranám,“ řekl Chabr.

Dělníci začali v uplynulých dnech odstraňovat betonové povrchu u bočního vstupu u naproti budově České spořitelny. „Teď probíhají práce v prostoru nahoře, to bude pokračovat do konce příštího měsíce, abychom začali následně dělat hydroizolace a zamezili tomu, aby zatékalo do metra. Od toho se pak bude odvíjet, zda se vchod do metra otevře dříve, nebo bude nutné jej zavřít do konce oprav,“ řekl Božovský.

Materiál konstrukcí podléhá korozi

V nejhorším stavu jsou konstrukce na okrajích terasy. Jejich největším problémem je koroze materiálu. Dělníci odstraní zrezlé části a následně konstrukci takzvaně vysvaří a zpevní. Poté vrátí na místo betonovou plochu a dláždění. Vzhledem k tomu, že konstrukce zasahují rovněž do některých z okolních budov včetně Domu bytové kultury (DBK), budou muset dělníci provést některé práce i uvnitř.

Před 40 lety byl otevřen pražský Dům bytové kultury, který patří ke klenotům brutalistní architektury

Před 40 lety, 29. května 1981, se v Praze na Pankráci otevřel Dům bytové kultury (DBK), který si dlouhá léta udržoval jedinečné postavení. Stavba se nachází nad stanicí metra Budějovická na Budějovickém náměstí. Architektkou budovy, která se...

Budějovická projde proměnou. Není zatím jasné, kdy to bude

V budoucnu chystá metropole proměnu celého prostoru Budějovické, a to včetně bazénu mezi vstupy do stanice pod úrovní země. Podobou se zabývá magistrátní komise. Praha 4 podle Hrozy chce, aby do plánu byl zahrnut také pozemek na rohu Budějovické a Vyskočilovy ulice, kde developer plánuje stavbu výškové budovy. Proti záměru se radnice v minulosti několikrát postavila. „A ten post se nemění,“ řekl Hroza. Kdy dojde k celkové proměně okolí stanice, není zatím jasné.

Terasa je v havarijním stavu již od roku 2010

Terasa byla vybudována v roce 1977 a nikdy se neopravovala. Problémem je například zatékání do konstrukce. Havarijní stav je znám od roku 2010. Stavba navíc právně nikomu nepatřila. Teprve v roce 2013 úředníci radnice Prahy 4 rozhodli, že patří hlavnímu městu. V posledních letech bylo vypracováno několik projektů na opravu, ta se ale nikdy neuskutečnila.

Pasáž u jižního výstupu z metra nechala Praha uzavřít 22. ledna 2018. Tři dny předtím byl uzavřen výstup z metra. Magistrát následně přišel s řešením terasu zbourat. Po téměř deseti měsících ale úřad nakonec nechal terasu podepřít vzpěrami, které jsou u východu z metra dosud, a jižní výstup z metra byl opět otevřen. Uzavření pasáže se od začátku nelíbilo DBK. S ním město bezvýsledně jednalo o možném odprodeji terasy obchodnímu centru. Proti uzavření se tehdy postavila také radnice Prahy 4.

Ohodnoť článek

Autoři | Foto Michal Hroza

Štítky ČR, stavby, správa, Praha, metro, Budějovická

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.