sobota 11. července 2020 Olga

Spolek podal námitku na rekonstrukci Václaváku kvůli kácení stromů. Stavbu to zdraží

Zahájenou rekonstrukci spodní části Václavského náměstí zkomplikovala námitka tzv. systémové podjatosti, kterou podalo občanské sdružení. Týká se kácení stromů. Informaci přinesl server Pražský patriot a potvrdil ji mluvčí magistrátu Vít Hofman. Komplikace podle něj zřejmě budou znamenat vyšší náklady, které by město mohlo na spolku vymáhat.

Námitka ze systémové podjatosti

Server uvedl, že námitku podal spolek Tilia Thákurova, kterému se plánované kácení nelíbí. Námitka systémové podjatosti se podává na konkrétní osoby z důvodu podezření, že rozhodnutí v úřední věci nebylo nestranné. Podle serveru se to týká nejen úředníků magistrátu a Prahy 1, ale i starosty první městské části Petra Hejmy (STAN) a primátora Zdeňka Hřiba (Piráti).

Podle Hofmana magistrát se spolkem rekonstrukci náměstí konzultoval. „Na základě požadavků tohoto sdružení jsme vytvořili i veškeré posudky, změnili typ stromů a vyhověli všem dalším požadavkům, přesto sdružení podalo námitky k podjatosti," uvedl. Dodal, že stromy bude nyní nutné obestavět tak, aby mohly práce pokračovat. „Podle našich posudků ale víme, že tyto stromy nemají dlouhodobou perspektivu a stejně je bude nutné v následujících letech nahradit," doplnil mluvčí.

FOTO, VIDEO: Slavnostní zahájení rekonstrukce Václaváku dnes rozháněli policisté

Dnes o půl jedenácté dopoledne začala tisková konference k zahájení rekonstrukce Václavského náměstí. Setkání pro novináře probíhalo přímo ve spodní části Václaváku. Už během proslovů prvních řečníků přijela k místu policejní auta,...

Námitka stavbu zkomplikuje a zdraží

Námitka podle něj stavbu významně zkomplikuje a zdraží. „Město pak může zvážit, že v případě vzniku škody se bude proti nim bránit," uvedl. Doplnil, že na náměstí se nyní provádí archeologický průzkum. Následovat by měly práce na inženýrských sítích.

Rekonstrukci, která se týká části náměstí od Můstku k ústí Vodičkovy a Jindřišské ulice, město po dlouholetém projednávání zahájilo koncem dubna. Oprava vyjde na 330 milionů korun a skončí v roce 2021. Jejím základem je projekt od architektonické kanceláře Cigler Marani Architects, který vznikl už v roce 2005. V budoucnu bude opravena také horní část náměstí, na kterou se podle plánů vedení města mají vrátit tramvaje.

VIZUALIZACE: V dubnu začne rekonstrukce Václavského náměstí. Podívejte se, jak bude vypadat

Práce na rekonstrukci Václavského náměstí v Praze začnou v dubnu v jeho dolní části. Místní i turisté se mohou těšit na větší množství stromů a budou také rozšířeny chodníky. Na středním pásu, který zůstane volný, bude možné pořádat...

Autoři | Foto Facebook Praha 1

Štítky stavba, rekonstrukce, námitka, Václavské náměstí, Praha

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.