čtvrtek 24. září 2020 Jaromír

Pražskou stanici metra v Moskvě chtějí přejmenovat na Maršála Koněva jako odplatu za odstranění sochy

Stanice moskevského metra Pražská by se mohla přejmenovat na Maršála Koněva. Navrhuje to společenská rada při ruském ministerstvu obrany, podle níž by tento krok měl být odpovědí na odstranění sochy sovětského maršála Ivana Koněva v Praze. Informovala o tom ruská armádní televize Zvezda.

Socha Koněva v Praze 6 byla demontována. Přesune se do muzea

Z podstavce v Praze 6 byla dnes dopoledne demontována bronzová socha maršála Ivana Stěpanoviče Koněva. Radnice tím naplnila usnesení zastupitelstva ze září loňského roku.

Radnice Prahy 6 sochu Koněva, který se podílel na osvobození Prahy od nacistů, ale i na krvavém potlačení protikomunistického povstání v Maďarsku, nechala odstranit začátkem dubna a chce ji umístit do muzea.

Dopis s žádostí o podporu iniciativy na přejmenování stanice moskevské podzemní dráhy byl adresován ministru obrany Sergeji Šojguovi. Úkolem společenské rady je hájit zájmy občanské společnosti při tvorbě ruské obranné politiky. Je poradním orgánem ministerstva obrany a její rozhodnutí mají doporučující charakter.

FOTO: Naše tanky budou v Praze! Ruští radikálové zaútočili na české velvyslanectví v Moskvě

Ruští radikálové, kteří se hlásí k ultranacionalistickému uskupení Jiné Rusko, včera večer zaútočili na české velvyslanectví v Moskvě. Důvodem bylo odstranění sochy Koněva. Radikálové vyvěsili na plot vyvěsili rudý transparent...

Za pobuřující a cynické označil v úterý šéf ruské diplomacie Sergej Lavrov počínání úřadů v Praze. Vyšetřovací výbor Ruské federace minulý týden zahájil trestní stíhání osob, které se na odstranění Koněvovy sochy v Praze podílely.

Pojmenování Pražská získala jedna z nových stanic moskevského metra v 80. letech, v Praze dostala jméno Moskevská jedna z nových stanic na trase B. Po pádu komunismu ale byla v roce 1990 přejmenovaná na Anděl podle tradiční smíchovské křižovatky. Oproti Praze Moskva název ponechala.

Ohodnoť článek

Celkem hlasovalo1 čtenářů

Autoři | Foto Praha 6

Štítky metro, socha, Koněv, Moskva, Praha

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.