neděle 9. května 2021 Ctibor

Místo betonových zábran budou v ulicích Prahy žulové bloky

V ulicích Prahy budou místo černo-žlutých betonových zábran žulové bloky z lomeného kamene. Důvodem výměny tzv. city bloků je jejich nevhodný vzhled. Jakmile přesný vzhled a umístění žulových bloků dostanou souhlas policie a památkářů, vypíše magistrát tendr na dodávku 50 kusů. Vyplývá to z dokumentu, který pro vedení města vytvořil magistrátní odbor bezpečnosti. Město rozestavuje betonové bloky při svátcích například na Václavském náměstí či náměstí Republiky. Na Staroměstském náměstí jsou nastálo.

„Současné materiálové, tvarové i barevné provedení (city bloků) neodpovídá požadavkům na prvky umisťované ve veřejném prostoru historického centra města," píše se v dokumentu.

Plánované žulové kvádry budou mít rozměry 50 krát 50 krát 100 centimetrů. Město nechá k sobě přišroubovat vždy dva bloky. Ty budou podle dokumentu lidi chránit lépe než ty původní. Jejich hmotnost bude asi 1300 kilogramů. Původní city bloky shodné délky a hmotnosti vážily 520 kilogramů.

Kdy přesně budou zábrany vyměněny, není z dokumentu jasné. Magistrát musí nejdříve počkat na vyjádření policie a památkářů. Ti zhodnotí nejen jejich podobu, ale také umístění.

Minulé vedení města schválilo zásady umisťování bloků, podle kterých o nich rozhoduje kancelář ředitele magistrátu. Automaticky budou rozmisťovány při vyhlášení druhého a vyššího stupně ohrožení terorismem. Bloky se mají primárně objevovat na osmi místech. Město si pořídilo 133 bloků včetně zábradlí a dopravního značení za 631.225 korun. Umístění zábran souvisí s bezpečnostní situací ve světě a útoky, při kterých teroristé vjeli do davu vozem.

Autoři | Foto Jan Luxík

Štítky žulové bloky, zábrany, terorismus, Praha

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.