Počasí dnes8 °C, zítra8 °C
Pondělí 22. dubna 2024  |  Svátek má Evžénie
Bez reklam

Pražské arcibiskupství koupilo od Finepu 57 nájemních bytů za stovky milionů

Platforma XPlace provozovaná pražským arcibiskupstvím koupila od developerské společnosti Finep 57 nájemních bytů v projektu U Šárky v Praze 6. Hodnota transakce se pohybovala ve stovkám milionů korun. Minulý týden XPlace ohlásil, že od Penta Real Estate koupí 54 nájemních bytů v sousedství přírodního parku Vidoule a nové městské čtvrti Waltrovka za nižší stovky milionů korun. Katolická církev po restitucích hledá způsoby, jak si zajistit vlastní financování.

„Vnímáme 57 bytů pro rodiny v projektu U Šárky jako začátek dlouhodobé spolupráce, která zahrnuje také podporu společnosti Finep sociálním aktivitám, kterým se Arcibiskupství pražské věnuje a se kterými ve Finepu souzníme,“ uvedl v tiskové zprávě generální ředitel společnosti Finep Tomáš Pardubický.

Byty vlastněné platformou XPlace by měly sloužit ke komerčním účelům. Církev dříve sdělila, že zisk z pronájmů bytů je určen kompletně na podporu hlavní činnosti Arcibiskupství pražského, tedy duchovní službu, podporu církevního školství nebo alespoň základní údržbu kostelů a také na podporu farností. Portfolio XPlace tak nebude nabízet sociální bydlení, to zajišťují charity. Podle mediální zástupkyně XPlace Pavlíny Křivancové by ale nájem v projektu U Šárky měl být cenově dosažitelný pro rodiny a bude v nižších částkách, než za které platforma nabízí byty obvykle.

Kromě 57 bytových jednotek nabídne pětipodlažní projekt U Šárky také 60 parkovacích stání. První obyvatelé by se do domu mohli nastěhovat počátkem roku 2026. Architektura splňuje energetický standard pro nízké provozní náklady a minimalizaci environmentálního dopadu.

Ekonomka Arcibiskupství pražského Linda Dolečková uvedla, že Finep je pro XPlace důležitý partner, se kterým se rozhodne stavět další nájemní byty. Smlouvu o vzájemném partnerství platforma uzavřela na začátku února po akvizici 54 bytů také s Pentou.

Arcibiskupství provozuje rovněž 103 bytů v Jaselské ulici v Dejvicích. V jednom z nich si zařídil kancelář bývalý prezident Miloš Zeman. Byt si pronajal spolek Přátelé Miloše Zemana, který mu po roce 2008 pomáhal s návratem do politiky a později i s prezidentskou kampaní.

V roce 2043 skončí státní výplata náhrad římskokatolické církvi za nevydaný majetek v komplexním majetkovém narovnání z roku 2013. Navrátil se jí majetek za 75 miliard korun. Arcibiskupství pražské se za rok 2022 dostalo do zisku 213 milionů korun. XPlace tvoří v jeho portfoliu aktiv přibližně deset procent. Servisní organizace má osm zaměstnanců.

V roce 2023 prodal Finep 386 nájemních bytů institucionálním kupcům, jako je Česká spořitelna, nebo rezidenční fond Mint. Dále prodal 454 bytů individuálním vlastníkům i družstvům v Praze a středních Čechách, a to v devíti developerských projektech. V posledním období prodal Finep do nájemního bydlení deset svých domů.

Hodnocení článku je 100 %. Ohodnoť článek i Ty!

Autoři

Štítky byty, stavby, církve, Praha, Finep CZ, XPlace

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Pražské arcibiskupství koupilo od Finepu 57 nájemních bytů za stovky milionů  |  Byznys  |  Zprávy  |  Pražská Drbna - zprávy z Prahy

Můj profil Bez reklam

Přihlášení uživatele

Uložené články mohou používat pouze přihlášení uživatelé.

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.