neděle 9. května 2021 Ctibor

Podle lékařky z Armády spásy není mezi bezdomovci větší virová zátěž

Mezi lidmi bez domova není větší virová zátěž, než je tomu v běžné skupině obyvatel. Informace vyplývá z průzkumu Armády spásy, která se zaměřuje na pomoc lidem bez domova. Podle lékařky Armády spásy Andrey Pekárkové není důvod považovat lidi bez domova za nebezpečný rezervoár koronaviru. Pandemie ale podle ní ukazuje potřebnost specializovaných ordinací pro lidi bez domova.

V zařízeních Armády spásy od vypuknutí pandemie nebyl zaznamenán žádný masivní výskyt onemocnění covid-19. Pokud se někde nemoc objevila, jednalo se o jednotky nakažených,“ uvedl národní ředitel sociálních služeb Armády spásy Jan František Krupa. Zaměstnanci všech sociálních služeb podle něj denně sledují zdravotní stav klientů. Při příchodu na denní centrum každému měří teplotu, dezinfikují ruce a poskytují ochranu dýchacích cest. S příznaky covidu jsou klienti odkázáni k lékaři.

Podívejte se na místa, kde pražští lidé bez domova tráví mrazivé noci

Noční teploty v minulých dnech klesaly i k mínus osmnácti stupňům Celsia, ani přes den rtuť v teploměrech nevystoupila nad nulu. Toto počasí je nebezpečné zejména pro lidi bez domova, kterých je v Praze asi 3500. Kde pražští lidé bez domova tráví...

V první vlně koronaviru bylo napříč republikou hlášeno v Armádě spásy jen několik případů

Sčítání předloni na jaře ukázalo, že v Česku žilo celkem 21 300 lidí bez přístřeší a stálého bydlení, z nich 2600 dětí.

Podle Pekárkové se první nemocní v Česku rekrutovali z řad jiných sociálních skupin obyvatel, než jsou lidé bez domova. Za dobu první vlny bylo napříč republikou hlášeno v Armádě spásy jen několik případů koronaviru. Změna nastala až při druhé vlně, kdy se nemoc rozšířila do většiny skupin obyvatel. „Nejprve jsme zaznamenali výskyt u zaměstnanců sociálních služeb, kteří se většinou nakazili v rodině nebo jinde mimo zaměstnání. V zařízeních poskytujících celodenní ubytování došlo k několika přenosům od zaměstnance ke klientům. V domově se zvláštním režimem došlo v několika případech také k přenosu nákazy od klienta k zaměstnanci a k nakažení dvou zdravotníků při péči o pozitivní pacienty,“ uvedla.

Klíčové je včasné testování

Podle Pekárkové je klíčové co nejvčasnější testování lidí s příznaky koronaviru a jejich okamžitá izolace. Ta je v případě nakaženého člověka bez domova zajištěna v karanténním domě, který provozuje město Ostrava ve spolupráci s městskou policií. Pacient má zajištěnou stravu a další potřeby. V karanténním domě jsou rovněž lidé bez domova po kontaktu s nakaženými.

Armáda spásy provozuje denní centra, noclehárny či azylové domy. Služby se financují hlavně z dotací od státu, krajů a měst. Náklady se tak ale podle vedení nepokryjí, pomáhají sbírky a nocleženky.

„Díky tomuto postupu nedochází k masivnímu výskytu mezi lidmi bez domova, kteří využívají sociální služby. U lidí bez přístřeší, kteří žijí osamělým způsobem života v provizorních přístřešcích a nenavštěvují sociální služby, nedochází k téměř žádnému výskytu covidu-19,“ zmínila Pekárková. Tito pacienti jsou někdy do ordinace přivezeni s horečkou, test jim ale vyjde většinou negativní, protože jde třeba o zánět v ráně.

Hodnocení článku je 100 %. Ohodnoť článek i Ty!

Autoři | Foto Ivo Spisar

Štítky ČR, koronavirus, bezdomovci, Praha, Armáda spásy

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.