Počasí dnes9 °C, zítra7 °C
Úterý 26. listopadu 2024  |  Svátek má Artur
Bez reklam

V první polovině července došlo téměř k 650 požárům. Zemřelo pět lidí

Za první polovinu července došlo k 648 požárům. Je to průměrně 43 požárů za den. To je oproti minulým rokům méně. Dlouhodobý denní průměr je sice 49 požárů denně, i tak si vyžádaly 5 životů a 57 lidí se při nich zranilo. Předběžné škody jsou zatím necelých 112 milionů korun.

Od prvního do patnáctého července došlo u nás k celkem 648 požárům. V přírodním prostředí jich bylo 127 a v lesích hořelo 56krát. Tyta čísla jsou příznivá a má na ně největší vliv počasí. Když vydatně prší, je půda mokrá a v požárům v přírodě nedojde tak často. Odvrácená stránka je, že i přes nižší čísla požárů zemřelo za patnáct dní pět osob. 

FOTO, VIDEO: Kampu zahalil kouř. Hořelo v Sovových mlýnech

Technickou místnost Muzea Kampa v pražské ulici U Sovových mlýnů dnes zachvátil požár. Podle hasičů hořely elektrické rozvody. V péči záchranářů skončil jeden člověk. Předseda Nadace Jana a Medy Mládkových Jiří Pospíšil v České televizi uvedl, že...

I přes statisticky nižší čísla je podle mluvčí hasičů Nicole Studené léto obecně obdobím, kdy hasiči vyjíždějí k požárům častěji než jindy v roce. „Jde hlavně o požáry v přírodním prostředí, jejichž nejčastější příčinou je lidská neopatrnost při zacházení s otevřeným ohněm,“ upozorňuje mluvčí. 

Rady od hasičů, jak nezpůsobit požár a neohrozit sebe ani jiné:

V přírodě se pokud možno vyhněte použití zdrojůotevřeného ohně(sirky, cigareta, zapalovač, vařič). Stačí málo, třeba nenápadná jiskra spadlá do jehličí, a můžete svou neopatrností způsobit požár.

V lesích je celoročnězakázáno kouřit. Rozdělávat nebo udržovat otevřené ohně lze jen na vyhrazených místech, jinak může být udělena pokuta až do výše 15 tisíc korun, pokud dojde k požáru a nejedná se o trestný čin (nevznikne škoda vyššího rozsahu), sankce se může vyšplhat až do výše 25 tisíc korun.

Zakázáno je samozřejmě i odhazování hořících nebo doutnajících předmětů.

Rozdělávat nebo udržovat otevřený oheň je možné jen na místě vzdáleném minimálně 50 m od okraje lesa.

Nikdy nerozdělávejte oheň pod větvemi stromů, na pasekách, v blízkosti křovin, ve vysoké trávě, poblíž zemědělských plodin a stohů.

Při teplém a suchém počasí je lepší v přírodě nebo na volném prostranství oheň vůbec nerozdělávat.

Od hořícího ohně neodcházejte, dohlížejte na něj, po skončení pálení jej důkladně zalijte vodou, vyhrabte zbytky dřeva, spáleniště s popelem překryjte vrstvou zeminy.

Dodržujte zákaz vypalování trávy a porostů. Je to nelegální a velice nebezpečná činnost, za kterou vám hrozí pokuty až do výše 25 tisíc korun.

Spalování klestí v lese nebo většího množství biologického odpadu na zahrádce předem nahlaste hasičům.
Pozor na používání propanbutanového nebo lihového vařiče! Ty nesmíte ani na okamžik pustit z dozoru. Převržený nebo nestabilní vařič v přírodě může snadno způsobit požár.

Je třeba vše zabezpečit tak, aby se spalování či oheň nevymkl kontrole a nestal se z něj požár. Při nedodržení zásad požární bezpečnosti při používání otevřeného ohně je možné dostat pokutu až do výše 20 tisíc korun. Pokud je nedodržením zásad vytvořen požár, pokuta může být až 25 tisíc.

Ohodnoť článek

Autoři | Foto

Štítky požár, červenec, úmrtí, les, příroda

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

V první polovině července došlo téměř k 650 požárům. Zemřelo pět lidí  |  Zprávy  |  Pražská Drbna - zprávy z Prahy

Můj profil Bez reklam

Přihlášení uživatele

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.