Počasí dnes5 °C, zítra5 °C
Pondělí 6. ledna 2025  |  Svátek má Tři králové
Bez reklam

Pozor na zamrzlé vodní plochy. Hasiči varují před vstupem na tenký led

V posledních dnech se teplota dostala pod bod mrazu a příroda vykouzlila desítky zamrzlých ploch, které mohou lákat ke vstupu. Hasiči však varují, abychom na zamrzlé rybníky v žádném případě nevstupovali. Byť led vypadá na první pohled pevně, není dostatečně tlustý, aby nás udržel.

Bezpečná tloušťka ledu je zhruba 12 centimetrů. Tolik musí led měřit, aby bezpečně unesl dospělého muže. „Pokud se jedná o zamrzlou hladinu pohybující se vody, musí být led vždy ještě silnější,“ uvádí na webu hasičů mluvčí Martina Götzová. Podle měření Lesů hlavního města Prahy dosahuje nyní led na pražských vodních dílech tloušťky pouze zhruba 5 centimetrů, která rozhodně nestačí pro bezpečný pohyb. 

Pro individuální bruslení doporučují odborníci minimální bezpečnou tloušťku 15 centimetrů, pro hromadné bruslení by měl být led ještě pevnější a tlustý 18 centimetrů. Této tloušťky však momentálne nedosahuje žádná vodní plocha v Praze. Sílu ledu bychom neměli zkoušet ani házením kamenů a dalších předmětů. Většina z nich skončí na dně vodní nádrže a následně komplikuje přístup do vody i údržbu rybníků.

Co dělat, když se někdo propadne ledem?

Ještě před samotným probořením můžeme situaci zachránit rychlou reakcí. „Pokud začne led křupat nebo praskat, ihned si lehneme na břicho a vracíme se zpět tou samou cestou, kterou jsme po ledě šli,“ uvádí mluvčí hasičů.

Rozhodně není dobré se po ledě pohybovat ve skupinách. Jednotlivci by mezi sebou měli mít rozestup minimálně pěti metrů.

Pokud jsme svědky proboření někoho do ledu, je třeba dbát hlavně o svoji bezpečnost. V první řadě je třeba zavolat pomoc. V tomto případě se doporučuje volat linku 112.

Záchranáři rozhodně nedoporučují, abychom pro člověka v ledové vodě chodili samotní. Led může být natolik poškozený, že neunese ani případného zachránce. Hasiči jsou na tyto situace lépe vybaveni a prochází pravidelným školením.

Pokud se tonoucího z vody podaří dostat, prioritní je tepelný komfort. „Pokud je oběť při vědomí, je na místě opatrné vysvlečení mokrých svršků a převlečení do suchého oblečení. Máme-li po ruce například autolékárničku, můžeme postiženého zabalit do termoizolační fólie,“ vysvětlují hasiči.

U nemocných v bezvědomí je nutné zkontrolovat základní životní funkce a v případě potřeby ihned zahájit neodkladnou resuscitaci.

Ohodnoť článek

Autoři | Foto Lesy hl. města Prahy

Štítky rybník, led, hasiči, mráz, voda, nebezpečí, varování, Praha

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Pozor na zamrzlé vodní plochy. Hasiči varují před vstupem na tenký led  |  Zprávy  |  Pražská Drbna - zprávy z Prahy

Můj profil Bez reklam

Přihlášení uživatele

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.