Praha 7 daruje Národnímu technickému muzeu peníze, které pokryjí část nákladů na opravu Letenského kolotoče. Konkrétně se bude jednat o částku 750 tisíc korun. Letenský kolotoč je nejstarší dochovaný kolotoč v Evropě, který vznikl v roce 1892, majetkem technického muzea je od roku 2004.
„Městská část Praha 7 má dlouhodobě veliký zájem na obnově a zprovoznění této unikátní kulturní památky. Z tohoto důvodu se rozhodla na dokončení obnovy darovat Národnímu technickému muzeu 750 tisíc korun,“ píše se v dokumentu schváleném zastupiteli.
Muzeum tyo peníze dostane po převzetí díla od zhotovitele a uvedení kolotoče do provozu. Z dokumentu však není patrné, kdy se tak stane, darovací smlouvu by starosta Prahy 7 Jan Čižinský (Praha Sobě) měl podepsat nejpozději v červenci. Smlouvu se zhotovitelem oprav podepsalo muzeum podle dokumentu letos v červnu a práce vyjdou na více než 8,4 milionu.
Kolotoč nechal postavit majitel Josef Nebeský v roce 1892. Projekt i realizaci zajistil tesař Matěj Bílek. Konstrukce stála původně v Královských Vinohradech, a to nedaleko zájezdní hospody Na Kravíně.
O dva roky později jej majitel nechal přemístit na Letnou, která již patřila k Praze. Kolotoč se nacházel v sousedství stanice první pražské elektrické dráhy i horní stanice lanovky. V letních sezonách zde fungoval až do 90. let 20. století. Zajímavostí je, že podle velikosti koní nesloužil zřejmě pouze dětem, ale rovněž dospělým.
Od roku 1991 je kolotoč chráněný jako památka. O tři roky později z něj byl však odcizen orchestrion a zvon, v roce 1995 pak došlo k první větší restaurátorské rekonstrukci budovy kolotoče.
Národní technické muzeum koupilo kolotoč v roce 2004 a kvůli jeho kritickému stavu jej uzavřelo. V srpnu 2019 bylo opraveno jedenadvacet dřevěných koní, rytíři i interiér kolotoče.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.