Počasí dnes2 °C, zítra3 °C
Pondělí 30. ledna 2023  |  Svátek má Robin

V Praze 7 pohřbili deset mrtvých, ke kterým se nikdo nepřihlásil

Desítku zemřelých občanů sedmé městské části bez příbuzných uložili zástupci radnice a farář do hrobu na hřbitově v Holešovicích. Urny takto Praha 7 ukládá jednou ročně už šest let.

Takzvané sociální pohřby musí obce pro zesnulé, ke kterým se nikdo nepřihlásil nebo se jich rodina zřekla, vypravovat ze zákona. Kremaci jim proplácí stát.

„Zákon však již obcím nenařizuje mít hrob, kam by se ostatky ukládaly, či zajišťovat jakékoli obřady. Nevyzvednuté urny tak obvykle končí na anonymních loučkách u krematorií,“ vysvětlil v tiskové zprávě mluvčí Sedmičky Martin Vokuš.

Radnice proto v roce 2017 zařídila hrob, kam jednou ročně ukládá urny, které si nikdo nevyzvedl. Letos jich bylo deset.

„To nejmenší, co pro sousedy, kteří bohužel nezemřeli obklopeni milující rodinou, můžeme udělat, je zajistit jim důstojné poslední rozloučení. Za každou uloženou urnou jsou silné a často tragické příběhy. Letos je například mezi zesnulými pán, po kterém městská část zdědila starého čtrnáctiletého pejska s nemocným srdcem. Hrozilo, že dožije svůj život v útulku. Nakonec se však našla rodina s dětmi, kde pejsek získal nový domov,“ uvedlstarosta Prahy 7 Jan Čižinský

Hodnocení článku je 90 %. Ohodnoť článek i Ty!

Foto Praha 7

Štítky rodina, radnice, hrob, sociální pohřeb, urna, Praha, Holešovice, Jan Čižinský

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.