středa 30. listopadu 2022 Ondřej

VOLBY 2022: V Praze 6 se na koalici domluvilo pět stran. Starostou bude nejspíš Stárek

Na vytvoření koalice na radnici Prahy 6 se domluvily ODS s KDU-ČSL, STAN se Zelenými a Praha 6 Sobě. Uvedl to Jakub Stárek (ODS), který se jako lídr nejsilnější koalice ODS a KDU-ČSL s největší pravděpodobností stane starostou. Nyní strany koalice vypracují koaliční smlouvu, kterou by měl Stárek rád hotovou za týden.

V zastupitelstvu budou mít jen o jeden hlas víc

Volit nové vedení bude zastupitelstvo, které poprvé zasedne pravděpodobně 21. října, dodal. Praha 6 je podle počtu obyvatel třetí největší pražskou městskou částí, žije v ní asi 107 tisíc lidí.

Strany v neděli podepsaly memorandum o tom, že jejich společným cílem je vytvoření koalice. Ta bude mít 23 zastupitelů ze 45. Stárek vysvětlil, že na začátku vytvořily ODS s KDU-ČSL vyjednávací dvojblok se STAN a Zelenými, aby následně po jednáních o programu jako nejvhodnějšího třetího partnera zvolily Prahu 6 Sobě.

Ta do zastupitelstva Prahy 6 kandidovala letos poprvé a získala šest mandátů, stejně jako STAN s podporou Zelených. Vítězná koalice ODS a KDU-ČSL má 11 křesel. V zastupitelstvu dále zasednou Piráti se sedmi mandáty, TOP 09 rovněž se sedmi, hnutí ANO se šesti a Trikolora, SPD a nezávislí kandidáti se dvěma křesly.

Chabr koalici nevnímá jako stabilní

Starostou se zřejmě stane Stárek. „O jednotlivých pozicích zatím jednáme, ale je to velice pravděpodobné," řekl Stárek. Dodal, že jak do přípravy společného programu, tak následně do správy městské části plánují koaliční strany výrazněji než v minulosti zapojit opoziční zastupitele.

Post starosty v minulých dvou volebních obdobích držela TOP 09, která nyní zřejmě skončí v opozici. „Obhájili jsme sedm mandátů jako v minulém období. Jde o jeden z nejlepších výsledků v rámci Prahy, kde TOP 09 kandidovala samostatně," uvedl předseda TOP 09 v Praze 6 Jan Chabr. Dodal, že plánovanou koalici s křehkou většinou nevnímá jako příliš stabilní volbu pro přicházející těžké období a že TOP 09 je nicméně připravena na opoziční roli.

Kolář už starostou být nechtěl

V roce 2018 vyhrála volby v Praze 6 koalice Klid složená z TOP 09 a KDU-ČSL, která získala deset mandátů v zastupitelstvu stejně jako ODS. Třetí Piráti získali devět křesel, čtvrté STAN sedm, páté hnutí ANO šest a poslední Zelení tři. Na koalici se domluvily TOP 09, KDU-ČSL, ODS a STAN a starostou se stal podruhé Ondřej Kolář (TOP 09). Ten již letos po loňském zvolení do Poslanecké sněmovny na post starosty neaspiroval, na kandidátce TOP 09 byl na třetím místě.

Praha 6 je podle počtu obyvatel třetí největší pražskou městskou částí po Praze 4 a Praze 10. Rozlohou je největší. Zahrnuje katastrální území Břevnov, Dejvice, Liboc, Ruzyně, Střešovice, Veleslavín, Vokovice, část Bubenče a Hradčan.

Ohodnoť článek

Autoři | Foto archiv Jakuba Stárka

Štítky koalice, starosta, volby, strany, opozice, zastupitelstvo

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.