Počasí dnes8 °C, zítra8 °C
Pondělí 22. dubna 2024  |  Svátek má Evžénie
Bez reklam

Praha 5 podá správní žalobu proti stavbě domu pro seniory u gymnázia

Praha 5 podá správní žalobu proti povolení stavby bytového domu pro seniory, který chce na nynějším sportovním hřišti Gymnázia Nad Kavalírkou v Košířích postavit developerská firma Centra Group. Radnice již dříve neúspěšně podala proti záměru námitky a odvolání.

Projekt se podle městské části do místa nehodí a znamenal by, že gymnázium přijde o sportoviště. Podle mluvčího firmy Central Group Ondřeje Šťastného projekt splňuje všechny zákonné požadavky.

Pozemky s hřištěm, které jsou územním plánem určeny pro veřejnou vybavenost, byly v minulosti restituovány a později se prodaly developerovi. O stavebním záměru se v Košířích hovoří téměř 20 let, v minulosti vyvolal kritiku. Firma Central Group dříve neúspěšně požádala o územní rozhodnutí pro stavbu, které bylo v roce 2013 zamítnuto.

Nyní investor podle Janouška získal pravomocné stavební povolení, a radní Prahy 5 proto tento týden schválili podání žaloby. „Což je poslední možnost, jak tomu zabránit," vysvětlil místostarosta Radek Janoušek (Praha 5 Sobě). „Projekt je hrozně předimenzovaný, a jak je to v kopci, tak by to dělalo velmi nevhodnou dominantu, která by ještě přebila už tak dominantní budovu gymnázia," řekl. Dodal, že radnice bude také žádat soud o předběžné opatření, které by zabránilo firmě do rozhodnutí o žalobě zahájit stavbu.

Podle odvolání, které radnice dříve podala, je pouhých 400 metrů od pozemků jiný domov pro seniory, takže v oblasti není stavba dalšího potřeba. Funkce veřejné vybavenosti daná územním plánem je podle městské části naplněna využitím pro potřeby školy. „Plnohodnotný areál školy je z hlediska všestranného rozvoje území a potřeb občanů významným veřejným zájmem převažujícím nad komerčním využitím, byť se zaměřením na seniory," stojí v dokumentu. Je podle něj také diskutabilní, zda při developerem prezentovaných parametrech a personálním zajištění skutečně půjde o domov pro seniory podle zákona o sociálních službách.

Mluvčí Central Group Ondřej Šťastný ke kritice uvedl, že záměr splnil vše potřebné. „Projekt je v souladu s územním plánem, splňuje všechny technické i další požadavky kladené na tento typ zařízení, proto obdržel pravomocné stavební povolení," uvedl Šťastný.

Hodnocení článku je 100 %. Ohodnoť článek i Ty!

Autoři | Foto Miloš Zelenka, Public domain, via Wikimedia Commons

Štítky stavba, žaloba, senioři, gymnázium, Central Group

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Aneta Jirásková

Zase odporný developer

Pondělí, 4. března 2024, 10:16Odpovědět

Praha 5 podá správní žalobu proti stavbě domu pro seniory u gymnázia  |  Praha 5  |  Z kraje  |  Pražská Drbna - zprávy z Prahy

Můj profil Bez reklam

Přihlášení uživatele

Uložené články mohou používat pouze přihlášení uživatelé.

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.