středa 7. prosince 2022 Ambrož

Zavírejte dveře, zhasínejte. Praha 5 vydala desatero energeticky úsporných opatření

Městská část Praha 5 představila desatero, které má lidem pomoci snížit náklady na energie. Desatero obsahuje rady jako „nezakrývejte radiátory“, „šetřete teplem“ nebo „zavírejte dveře“. Aby se zvýšily úspory za energie, nechala městská část vyčistit topné systémy ve všech administrativních budovách. Mezi okamžitá opatření, která úřad zavádí, patří například regulace teplot v kancelářích nebo snížení vytápění na chodbách a toaletách.

Radní městské části Praha 5 schválili plán na snížení spotřeby energií. „V této fázi jde o sérii drobných krátkodobých opatření, která ovšem přinesou vítané úspory. Nechali jsme například vyčistit topné systémy ve všech administrativních budovách a očekáváme snížení nákladů až o 20 %. Pro zaměstnance jsme také připravili Energetické desatero, protože nejvíce okamžitých úspor přinese změna chování každého z nás, což známe z vlastních domácností,“ uvedl v tiskové radní pro oblast financí Prahy 5 Jan Kavalírek (TOP 09), který doplnil, že jde o první fázi postupného snižování nákladů za energie.

Úřad však zároveň zavádí okamžitá opatření, mezi která patří například regulace teploty v kancelářích, snížení vytápění chodeb a toalet s výjimkou čekáren, postupná obměna drobných spotřebičů za energeticky úspornější nebo revize svítidel a jednorázová výměnu starých žárovek za úspornou LED variantu.

„Snížíme také ohřev teplé vody v úřadu a výrazněji snížíme vytápění budov o víkendech. Vedle krátkodobých řešení ale připravujeme dlouhodobá řešení. Dávno před energetickou krizí jsme začali připravovat energetický management, který řídí spotřebu energií včetně centrálního nákupu energií pro úřad i jím zřizované organizace. Máme pilotní projekt na fotovoltaiku na střeše základních škol, chceme nechat zpracovat analýzu na vyhotovení komunitní fotovoltaické elektrárny a dále na využití metody EPC pro snížení energetické náročnosti budov úřadu,“ doplnil v tiskové zprávě Kavalírek.

Městská část zároveň zveřejnila desatero úsporných opatření pro zaměstnance úřadu Prahy 5, kde se doporučuje například zhasínat v prázdných místnostech, větrat krátce a úsporně nebo zavírat dveře.

Desatero, které vydala Praha 5:

1. Zhasínejte

Osvětlení bychom měli využívat účelně, tzn. používat ho jen v těch místnostech nebo jejich částech, kde je osvětlení zapotřebí. Pokud dlouhodobě nepoužíváte prostor nebo zařízení, prosíme zhasněte. Řiďte se heslem: Poslední zhasne.

2. Šetřete teplem

Vytápění má největší podíl na spotřebě energie v budově, proto bychom neměli přetápět. Každý stupeň vytápění navíc znamená zvýšení spotřeby, a tedy i nákladů o přibližně 6 procent. Ideální teplotu vnímá každý jinak, ale zdravé a zároveň příjemné prostředí v místnosti je při 19–22 °C.

3. Větrejte úsporně

Větrání v topném období má být krátké, ale intenzivní, aby se stačil vyměnit celý objem vzduchu, a přitom nevychladly předměty a stěny. Při větrání je lepší vypnout topení a okna otevřít dokořán. Tímto způsobem se rychle vyvětrá a stěny zůstanou teplé. Pokud dlouze větráte pootevřeným oknem a zároveň máte zapnuté topení, velmi plýtváte.

4. Klimatizujte nebo větrejte

Pokud si pustíte klimatizaci, zavřete všechna okna, ať má možnost vyměnit a osvěžit vzduch na požadovanou teplotu. Pokud necháte při spuštěné klimatizaci otevřené okno, efekt je nulový a zbytečně plýtváte. Prosíme zvolte tedy buď klimatizaci nebo okno.

5. Vypínejte spotřebiče

Moderní elektrospotřebiče jsou vybaveny režimem stand-by. Je vhodné se zajímat o příkon v tomto pohotovostním režimu, protože za dobu, kdy je nepoužíváme, spotřebují v ročním objemu poměrně velké množství energie. Pokud to jde, raději spotřebiče úplně vypínejte pomocí hlavního vypínače nebo je vytáhněte ze zásuvky.

6. Šetřete vodou

Šetření je dnešní prioritou. Proto se snažte provádět hygienu a splachování úsporně. Dále je důležitá kontrola, zda toaleta neprotéká a jestli vodovodní kohoutky dobře těsní. Začněme se i k vodě chovat jako k surovině a přírodnímu zdroji, s kterým je nutno neplýtvat.

7. Jezděte úsporně

Významným zdrojem energie jsou i pohonné hmoty. Také u nich bychom tedy měli hlídat spotřebu a snažit se ji optimalizovat a snížit. Snažte se jezdit co nejúsporněji, a to nejen vzhledem k financím, ale hlavně kvůli životnímu prostředí.

8. Chlaďte s rozumem

Ideální teplota v chladničce je 7 °C, na to obvykle stačí nejslabší regulační stupeň (pokud nemůžete teplotu nastavit přímo). Chladničku umístěte buď daleko od tepelného zdroje, nebo mezi něj a chladničku dejte izolaci. Každý stupeň Celsia v okolním prostředí navíc znamená zvýšení spotřeby zhruba o 4 procenta.

9. Zavírejte dveře

Zabraňte přechodu teplého, vlhkého vzduchu z vytápěných do méně vytápěných místností a chodeb. Dveře nechávejte zavřené, zabráníte tím průniku tepla a uspoříte.

10. Nezakrývejte radiátory

Radiátory ani jiná topná tělesa nikdy nezakrývejte závěsy, záclonami, oblečením, nábytkem ani ničím jiným. Čím lepší má váš radiátor „výhled“ na zbytek místnosti, tím lépe a levněji vám ji zahřeje. Nezapomínejte ani na pravidelné odvzdušňování radiátorů.

Hodnocení článku je 52 %. Ohodnoť článek i Ty!

Autoři | Foto Pixabay.com

Štítky energie, úspory, finance, Praha

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.