Počasí dnes3 °C, zítra4 °C
Úterý 31. ledna 2023  |  Svátek má Marika

Basilejské náměstí na Žižkově čeká proměna. Vznikne zde křižovatka se semafory i veřejné prostranství

Basilejské náměstí na křížení ulic Jana Želivského a Malešické v Praze 3 čeká v příštím roce proměna. Mělo by se změnit v klasickou čtyřramennou křižovatku řízenou semafory, která bude doplněná o veřejná prostranství. ČTK to řekl místostarosta Prahy 3 Ondřej Rut (Zelení). Úpravy podle něj na základě dohody s hlavním městem provede firma Central Group, která v blízkém areálu Nákladového nádraží Žižkov plánuje stavět byty. Mluvčí firmy Ondřej Šťastný to ČTK potvrdil.

Křižovatka se semafory i přechody s ostrůvky

Náměstí s oválným půdorysem je nyní bez semaforů a funguje spíše jako kruhový objezd. „Nově by to měla být klasická čtyřramenná křižovatka, která bude světelně řízená,“ vysvětlil Rut. Dodal, že by se měla zlepšit prostupnost pro pěší doplněním přechodů s ostrůvky ve vozovce. Na náměstí podle něj mají přibýt také parkovací místa a jedno nezastavěné nároží se změní v pobytový veřejný prostor.

Na náměstí již podle místostarosty začaly výměny sítí, do konce roku by měly začít přípravné práce a hlavní úpravy jsou v plánu příští rok. Mluvčí Šťastný potvrdil, že firma Central Group projekt uskuteční na svoje náklady. Zajistí tím i dopravní napojení plánované nové čtvrti v areálu nákladového nádraží.

Úpravy budou mít přednost před další etapou rekonstrukce Koněvovy ulice

Městská část se podle Ruta dohodla s magistrátem na tom, že úpravy dostanou přednost před další etapou rekonstrukce Koněvovy ulice původně plánované na příští rok. Ulice Jana Želivského slouží jako objízdná trasa pro Koněvovu, není proto podle místostarosty možné, aby byly obě uzavřené souběžně. Další část rekonstrukce Koněvovy tak bude odložená na rok 2023, podle Ruta to zástupci magistrátu přislíbili.

Úpravy má na starosti městská Technická správa komunikací (TSK). „Rozhodnutí není na TSK, ale na příslušném silničním správním úřadu, který zajišťuje koordinaci všech dopravních omezení v okolí tak, aby byl dopad na dopravu co nejmenší. Příprava dalších etap rekonstrukce Koněvovy ulice stále probíhá v koordinaci s pracemi dalších investorů, což jsou správci poduličních sítí - například vodovodu a kanalizace,“ sdělila ČTK mluvčí firmy Barbora Lišková.

Parková čtvrť se stovkami bytů

Central Group plánuje v severní části areálu Nákladového nádraží Žižkov stavět projekt s názvem Parková čtvrť se stovkami bytů. Podle informací firmy by měly být první byty dokončeny do poloviny roku 2024. Kromě bydlení projekt počítá s parkem, komerčními prostory pro obchody a restaurace, mateřskou školou a parkem. Celková investice do projektu je podle firmy 14 miliard korun. V areálů bývalého nádraží o rozloze asi 33 hektarů plánují stavět i developerské firmy Sekyra Group a Penta Real Estate. Památkové chráněné funkcionalistické nádraží má zůstat zachováno.

V nových bytech v areálu Nákladového nádraží Žižkov by mohlo žít až 15 tisíc lidí

Do finální fáze pořizování změny územního plánu, která je nutná pro plánovanou výstavbu bytů v areálu Nákladového nádraží Žižkov, vstupuje pražský magistrát. Veřejné projednání návrhu se bude konat 16. února a poté bude následovat sedm dní na...

Hodnocení článku je 20 %. Ohodnoť článek i Ty!

Štítky ČR, stavby, silnice, automobilová, byty, Praha 3, veřejné prostranství, Žižkov, Ondřej Rut, Praha, Central Group, Jan Želivský, projekt, rekonstrukce, Technická správa komunikací hl. m. Prahy, Česká tisková kancelář

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.