neděle 18. dubna 2021 Valérie

Rekonstrukce radnice v Praze 10 bude stát přes miliardu korun

Plánovaná rekonstrukce radnice Prahy 10, která se nachází ve Vršovicích, má vyjít na 1,1 miliardy korun. Uvedl to mluvčí Desítky Jan Hamrník s odkazem na rozpočet, který je součástí dokončeného projektu oprav. Podle jeho slov se městská část snaží částku snížit. Opravy by již podle dřívějších informací měly začít příští rok. Hotovo by mělo být v roce 2024. Náklady chce městská část z větší části uhradit z dotace ministerstva životního prostředí a z půlmiliardové bezúročné půjčky od pražského magistrátu.

Radniční komplex budov pochází ze 70. let 20. století

Rozsáhlý komplex ve Vršovické ulici byl postavený v 70. letech a je ve špatném stavu. V minulosti Praha 10 zvažovala, že svůj úřad přestěhuje jinam, ale minulé vedení městské části rozhodlo budovu opravit. Na podzim roku 2019 radnice vybrala projekční firmu Casua, aby připravila projekt opravy.

Společnost Casua projekt dokončila a v současné době ho předává městské části," uvedl Hamrník. Dodal, že původně projekt počítal s náklady asi 1,23 miliardy korun, při předávání dokumentace se částka snížila na 1,1 miliardy. Předávání projektu stále probíhá a městská část ve spolupráci s projekční společností hledá další úspory,“ sdělil mluvčí.

Úspory na provozu by měly dosáhnout desítek milionů ročně

Náklady na rekonstrukci chce radnice podle dřívějších informací financovat zejména schválenou dotací od ministerstva životního prostředí a půlmiliardovou bezúročnou půjčkou od pražského magistrátu, kterou již město odsouhlasilo. Úspory na provozu by podle zástupců vedení radnice po rekonstrukci měly dosáhnout desítek milionů ročně. V době rekonstrukce se budou muset úředníci přesunout do provizorních prostor, stěhování má nastat letos na podzim.

Minulá vedení Prahy 10 zvažovala různé varianty, jak situaci s budovou řešit. Nejprve vznikl plán postavit novou radnici za odhadovanou cenu 775 milionů korun, občanská sdružení a opozice ale tehdy projekt odsoudily jako předražený a nakonec z něj sešlo. Poté se zvažoval přesun radnice do nevyužívané strašnické školy.

Podle Hamrníka je však možné, že se s ohledem na delší předávání projektu a jeho úpravy termín stěhování posune. „Vzhledem k aktuální situaci nemůže být přesně známý začátek samotné rekonstrukce, a tedy ani stěhování,“ řekl. Dodal, že vedení radnice kvůli tomu zrušilo tendr, který úřad loni vypsal na náhradní prostory. „Jakmile bude možné aktualizovat harmonogram, dojde k opětovnému vypsání,“ dodal.

Kromě toho Praha 10 plánuje úpravy okolí radnice a zvažuje, co s přilehlým kulturním domem Eden, který je již 17 let zavřený a chátrá. Ve hře je jeho oprava i zbourání. K řešení celého území vznikne urbanistická studie, radnice uvažuje i o bytové výstavbě na volných parcelách.

Hodnocení článku je 100 %. Ohodnoť článek i Ty!

Autoři | Foto Praha 10

Štítky ČR, správa, stavby, Praha, Praha 10

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.