úterý 22. září 2020 Darina

VIZUALIZACE: Podívejte se, jak bude vypadat Nový Eden. Práce možná začnou už příští rok

Praha 10 podala žádost o územní a stavební povolení na rekonstrukci své radnice. Práce mají začít na konci příštího roku. Rekonstrukce by měla stát 915 milionů korun. Městská část požádala hlavní město Praha o finanční výpomoc ve výši 500 milionů korun. Podívejte se na vizualizace budovy i jejího interiéru.

Moderní a uživatelsky přívětivý prostor

S rekonstrukcí bude Praha 10 své občany seznamovat celý měsíc ve venkovním plánovacím kontejneru před nákupním centrem Eden, a to od pondělí 14. září. Obyvatelé městské části budou moci přicházet s podněty na využití Nového Edenu, tedy území kolem radnice. To bude zasahovat až ke kulturnímu domu Eden, který je už patnáct let zavřený.

Na podobu tohoto bezprostředního okolí radnice vyhlásí Praha 10 do poloviny roku 2021 veřejnou architektonicko-urbanistickou soutěž. „Cílem je vytvořit moderní a uživatelsky přívětivý prostor, jehož přirozenou součástí bude budova úřadu,“ uvedl mluvčí městské části Jan Hamrník.

Návštěva úřadu, ale i posezení v kavárně

Přeměna radniční budovy je největší investiční akcí v historii Prahy 10. Očekávané náklady jsou 915 milionů korun, z toho přibližně 200 milionů by měly pokrýt dotace z Operačního programu životní prostředí na snížení energetické náročnosti objektu. Městská část požádala hlavní město Praha o finanční výpomoc ve výši 500 milionů, žádost budou schvalovat pražští zastupitelé.

„Chápu radnici jako místo pro setkávání občanů s politiky a úředníky. Chceme, aby takový prostor byl moderní a příjemný. A aby takové bylo i jeho nejbližší okolí. Lidé by mohli návštěvu úřadu spojit například s posezením na terase, kde by měla být kavárna, nebo si oddychnout na lavičce v zeleni před radnicí,“ říká starostka Prahy 10 Renata Chmelová (VLASTA).

 „Kulturní dům Eden společně s okolím přilehlého sídliště Vlasta, lze považovat za lokální centrum Vršovic, což podtrhuje jeho význam v urbanistické struktuře nejen Vršovic, ale celé městské části. Proto je vhodné navrženou formou veřejné architektonicko-urbanistické soutěže, vypsané ve spolupráci s Českou komorou architektů, nalézt novou podobu tohoto významného místa spolu se zachováním potřebné prostupnosti územím. Cílem je mimo jiné komplexní řešení všech vztahů a vazeb v území a vytvoření co nejpříjemnějšího místa pro život,“ zdůrazňuje místostarosta pro územní rozvoj Martin Valovič (ODS) a dodává, že zásadní budou i podněty samotných obyvatel. „Na ně se těšíme v našem plánovacím kontejneru,“ uzavřel.

Rekonstrukce by měla začít koncem příštího roku

Rekonstrukce radnice je kvůli velmi špatnému technickému stavu budovy nevyhnutelná. Koncept Nového Edenu rekonstrukci doplňuje. „Navázali jsme na naše předchůdce, prověřili a dotáhli výběrové řízení na zpracování projektové dokumentace a vybrali dodavatele. Nyní se projekt řeší jak po stránce technické a povolovací, je již podána žádost o společné územní a stavební povolení, tak i po stránce architektonické a užitné. Ta má pomocí zpracovaných exteriérových a interiérových vizualizací přiblížit budoucím uživatelům kvalitu navrhovaného prostředí. Občané se mohou těšit na moderní, energeticky úspornou budovu, se vstupní lobby či multifunkčním zastupitelským sálem, kde se budou moci konat veřejná setkání a další akce. V rámci projektu je však myšleno i na detaily - na své si dokonce přijdou i milovníci umění, neboť nebude chybět ani prostor pro expozice,“ popisuje místostarosta Martin Sekal (ODS), který má v gesci právě rekonstrukci radnice.

Rekonstrukce budovy odstartuje na konci příštího roku. Už od poloviny roku 2021 bude probíhat stěhování zaměstnanců úřadu do náhradních prostor. „Návrat zpět, do zrekonstruované budovy, je v plánu v druhé polovině roku 2024,“ uvedl mluvčí Prahy 10.

Ohodnoť článek

Celkem hlasovalo1 čtenářů

Autoři | Foto Praha 10

Štítky rekonstrukce, Nový Eden, radnice, Praha 10

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.