Motýli na Máji možná zůstanou déle, majitel domu uvažuje žádost o prodloužení

Autoři | Foto Anh Tuan Tran

Majitel obchodního domu Máj v Praze na Národní třídě zvažuje, že požádá magistrát o prodloužení souhlasu s umístěním pohyblivých motýlů na fasádě. Řekl to Karel Samec, mediální zástupce skupiny Amadeus, která Máj ovládá. Pražští památkáři instalaci několikametrových motýlů výtvarníka Davida Černého povolili jen na jeden rok. Díla byla na budovu umístěna loni 18. a 19. května. Černý podle Samce podání žádosti podporuje.

Několikametroví motýli s trupem napodobujícím stíhačku spitfire mají mechanická křídla, kterými mávají. Podle Černého jde o poctu československým stíhacím pilotům, kteří za druhé světové války sloužili v britské armádě. U veřejnosti i odborníků dílo vzbudilo rozporuplné reakce.

„V současné době možnost podání žádosti o prodloužení platnosti umístění motýlů Davida Černého na Máji zvažujeme. Autor díla prodloužení doby umístění podporuje, pozitivní ohlasy vnímáme nejen od drtivé většiny návštěvníků Máje, ale i z ohlasů širší veřejnosti včetně té odborné," uvedl Samec. Mluvčí pražského magistrátu Vít Hofman uvedl, že odbor památkové péče zatím žádnou žádost o prodloužení instalace neobdržel.

FOTOGALERIE: Obchodní dům Máj už zdobí oba Černého motýli. Povolení dostali na rok

Fasádu zrekonstruovaného obchodního domu Máj na Národní třídě už zdobí obě plastiky z dílny Davida Černého. Stíhačky s motýlími křídly tam mohou být se svolením pražských památkářů jeden rok. Černý dílem vzdává hold československým pilotům ve...

Kritikem díla bylo například občanské sdružení Klub Za starou Prahu. Předseda sdružení Richard Biegel motýly označil za příklad typického kýče. Loni upozorňoval na to, že odbor památkové péče pražského magistrátu záměr schválil, a to navzdory tomu, že plastiky odmítl Národní památkový ústav.

Obchodní dům na rohu Spálené a Národní vznikl na místě novogotického Šlikova paláce podle návrhu Miroslava Masáka, Johna Eislera a Martina Rajniše z libereckého ateliéru SIAL, který v roce 1968 založil autor ještědského vysílače Karel Hubáček. Máj se zákazníkům otevřel 21. dubna 1975. V roce 2006 prohlásilo ministerstvo kultury dům kulturní památkou.

FOTOGALERIE: Ještě větší show, než jsme čekali. Podívejte se, jak to vypadá v obchodním domě Máj po rekonstrukci

Už v pondělí 24. června se do nově opraveného obchodního centra Máj podívá veřejnost. Procházka šestipatrovou budovou je kontroverzním vizuálním zážitkem. Diskuze vyvolalo už umístění plastik Davida Černého, teď se přidává i podoba interiérů....

V květnu 2022 začala rozsáhlá rekonstrukce budovy za 4,5 miliardy korun, zákazníkům se obchodní dům znovu otevřel loni 24. června. V devíti patrech nyní Máj nabízí obchody, restaurace i zážitkovou expozici. Koupi rozhodujícího podílu ve firmě vlastnící obchodní dům Máj minulý měsíc oznámil nemovitostní podílový fond Realita, spravovaný společností ATRIS. Hodnotu transakce neuvedl. Máj do té doby vlastnila společnost Amadeus Real Estate, která má podle dřívějších informací webu Seznam Zprávy stejné konečné vlastníky jako fond ATRIS, a to bratry Václava a Martina Klánovy.

Ohodnoť článek

Chceš nám něco sdělit?Napiš nám

Napiš do redakce

Pošli nám tip na článek, reakci na daný článek nebo jakoukoliv zpětnou vazbu.

* Soubor není povinné přikládat.
Napište první písmeno abecedy.

Štítky památky, výtvarné, správa, Praha, Máj, Černý

Komentáře

Přihlášení uživatele

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.