Sobota, 9. srpna 2025, 19:15
Výstava obrazů Jana Pištěka Skryté příběhy, kterou hostí Letohrádek královny Anny Pražského hradu neboli Belvedere, bude v neděli zdarma. Důvodem jsou umělcovy 64. narozeniny, které ten den oslaví.
Výstava začala v červnu, trvá do 7. září. Sestává asi z 60 Pištěkových velkých formátů, které autor tvořil od druhé poloviny 80. let. Zachycuje jeho abstrakce, motivy živlů, cest, krajin nebo geometrie. Nevěnuje se Pištěkovým figurám.
Syn malíře a kostýmního výtvarníka Theodora Pištěka jako pokračovatel uměleckého rodu s malbou neustále experimentuje. Mění témata, výrazové prostředky, techniku malby i vizuální styl podle své potřeby, aby sám sebe nenudil.
Ve dvou patrech letohrádku jsou vystaveny větší formáty, zpravidla o délce tří metrů. Chybí největší Pištěkův obraz Pod povrchem, jehož délka se blíží 14 metrům. Podle kurátorky Barbory Kundračíkové by instalace prostor zcela opanovala a nedostalo by se na jiná díla.
Pátek, 8. srpna 2025, 07:00
Poprvé po 300 letech opustila ve čtvrtek originální barokní socha Samsona zápasícího se lvem České Budějovice. Město ji zapůjčilo Jízdárně Pražského hradu na výstavu Vltava slavná a splavná, která potrvá od 5. září do 4. ledna 2026. Zpět do...
Další možnost navštívit výstavu zdarma bude 2. září, a to s komentovanou prohlídkou výstavy ve znakovém jazyce. "Chceme se tak připojit k oslavám mezinárodního týdne neslyšících, který připadá právě na měsíc září," uvedla za Správu Pražského hradu Natálie Máchová.
Jiná než Pištěkova výstava se letos v Belvederu patrně neuskuteční. Vystavovat umělecká díla v renesančním letohrádku přes zimu nedovolují specifické klimatické podmínky a vlhkost.
Jan Pištěk v roce 1986 absolvoval pražskou Akademii výtvarných umění, kde pak od roku 1990 působil. Určující pro něj byly v 90. letech cesty do USA a zkušenost s mezinárodním prostředím.
Navázal také na svého otce, když se jako kostýmní výtvarník věnoval práci pro film a divadlo. S otcem Theodorem Pištěkem, autorem kostýmů pro film Amadeus a uniforem Hradní stráže, spolupracoval na amerických produkcích natáčených v ČR a na výpravných českých muzikálech. Podílel se také na projektech Divadla bratří Formanů na lodi Tajemství a v Národním divadle.
Chceš nám něco sdělit?Napiš nám