středa 7. prosince 2022 Ambrož

VOLBY 2022: Vítěz voleb Spolu začne vyjednávat o budoucí koalici s hnutím STAN

Vítěz pražských komunálních voleb Spolu (ODS, TOP 09 a STAN) začne vyjednávat o budoucí koalici nejprve s hnutím STAN, s jehož zástupci se sejde dnes. V pondělí by chtěl jednat s Piráty. „Budeme postupovat, jak jsme slíbili, tedy na půdorysu vládní koalice," informoval lídr Spolu, poslanec a někdejší pražský primátor Bohuslav Svoboda (ODS). Spolu plánuje, že dnes vpodvečer ustaví zastupitelský klub a zvolí vyjednávací tým. Komunální volby v Praze vyhrála koalice Spolu před ANO. Piráti vedení dosluhujícím primátorem Zdeňkem Hřibem skončili třetí.

Spolu dnes sestaví zastupitelský klub a zvolí jeho předsedu

„Dnes máme v plánu ustanovit společný (zastupitelský) klub a zvolit jeho předsedu, stejně tak i sestavit složení vyjednávacího týmu. Poté máme první jednání s potenciálními koaličními partnery. V tomto směru budeme postupovat, jak jsme slíbili, tedy na půdorysu vládní koalice. Takže ještě dnes večer máme první jednání s hnutím STAN a během pondělí očekáváme jednání s Piráty," uvedl Bohuslav Svoboda.

Pražané dali podle Svobody svým hlasem najevo, že „se chtějí vrátit k profesionálnímu řízení města. Mockrát jim děkuji za důvěru, kterou v nás vložili. Nezklameme ji," řekl. Prioritou prý je sestavit novou městskou radu. Přestože ODS v roce 2018 vyhrála volby, skončila spolu s ANO v uplynulém období v opozici, když koalici sestavili Piráti, Spojené síly pro Prahu (TOP 09, STAN a KDU-ČSL) a Praha Sobě. V 65členném zastupitelstvu měla koalice 39 hlasů.

Úderem sobotní druhé hodiny začalo sčítání hlasů po volbách, ve kterých lidé rozhodovali o novém složení městských a obecních zastupitelstev. Zároveň ve třetině volebních obvodů vybírali z kandidátů do Senátu. Konečné výsledky hovoří jasně....

VOLBY 2022: Na rozdíl od minulého vedení budeme komunikovat, říká po volbách Svoboda

Volby v Praze jednoznačně ovládla koalice SPOLU pro Prahu v čele s Bohuslavem Svobodou (ODS). Koalice získala celkem 24,72 procent a 19 mandátů v 65členném zastupitelstvu. „My budeme komunikovat, a to nejen s jednotlivými městskými částmi a...

VOLBY 2022: Jednání se potáhnou, nejspíš vznikne koalice SPOLU a Pirátů, říká politolog

Kdy začnou povolební vyjednávání, kdo je odstartuje a jak dlouho potrvají? Jak spokojení byli voliči s Bohuslavem Svobodou v letech 2010 až 2013, kdy už jednou byl primátorem Prahy? Co ukazuje úspěch SPD v Praze a jak bude vypadat koalice, která...

Hnutí STAN je otevřené jednáním

Končící náměstek primátora a lídr STAN Petr Hlaváček uvedl, že hnutí je otevřené jednáním. „Se všemi jsem v kontaktu, hledáme nejlepší řešení. Dejte nám prosím čas, bude to zřejmě nějakou dobu trvat. Město má nyní vedení, takže nejsme v žádném velkém stresu. Uděláme vše pro to, aby budoucí koalice byla funkční," uvedl Petr Hlaváček.

Komunální volby v Praze letos vyhrála koalice Spolu pro Prahu, získala 19 mandátů v zastupitelstvu, které má 65 členů. Druhé skončilo ANO se 14 mandáty. Třetí Piráti budou mít 13 zastupitelů. Čtvrtá Praha Sobě má 11 mandátů, pět zastupitelů bude mít na pátém místě STAN. Šestá je SPD se třemi mandáty. Voleb se zúčastnilo 43,91 procenta voličů.

Ohodnoť článek

Autoři | Foto Markéta Plešková

Štítky volby, Spolu, STAN, Piráti, obce, vyjednávání, Praha

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.