pondělí 4. července 2022 Prokop

Pražská Bohemka slaví 95 let. Klokan ve znaku připomíná slavný zájezd do Austrálie

Málokterý fotbalový klub v Česku má tak slavný a historicky cenný znak jako pražský tým Bohemians. Zelený klokan v bílém poli provází fotbalisty z Vršovic už 95 let - je památkou na slavný zájezd týmu do Austrálie v roce 1927. Čtyřměsíční anabáze u protinožců, která začala 7. dubna 1927, se stala zároveň i nejdelším turné v historii českého fotbalu.

23 dnů plavby z Neapole do Austrálie

Do Prahy přitom původně přišlo z Austrálie pozvání pro národní mužstvo. Tak dlouhý reprezentační zájezd by však citelně narušil program několika klubů, a proto se hledala jiná varianta. Zájezd byl nabídnut Spartě, ta však měla za sebou náročný tříměsíční program na americkém kontinentu. Další kluby jako Slavia či Viktoria Žižkov neměly důvěru v organizaci celé akce, a tak přišel na řadu vršovický AFK, založený v roce 1905. Ale australští pořadatelé chtěli mužstvo, které by svým názvem nějak reprezentovalo zemi původu. Protože šlo i o reprezentaci Československa, bylo mužstvu AFK Vršovice propůjčeno jméno Bohemians, tedy Češi.

Patřičně hráčsky posílený tým vyrazil na 20 tisíc kilometrů dlouhou pouť k protinožcům ve čtvrtek 7. dubna 1927 ve 22:40 hodin rychlíkem z Wilsonova nádraží v Praze směrem na Vídeň, Benátky, Řím a Neapol. Ve městě pod Vesuvem se výprava 10. dubna nalodila na parník Orsova, který plul Středozemním mořem, Suezským průplavem, Rudým mořem do Indického oceánu. Během plavby sehráli fotbalisté i jeden zápas na ostrově Cejlon, kde porazili 23. dubna výběr místní posádky britského vojska 4:2. Po 23 dnech od vyplutí z Neapole doplula loď Orsova v úterý 3. května 1927 do australského přístavu Fremantle a posléze do města Perth, kde také sehráli první zápas (porazili výběr Západní Austrálie 11:3).

Císařská louka, kolébka českého fotbalu a místo vzniku rivality mezi Spartou a Slavií

Císařská louka je území v samém srdci Prahy, kam však často ani rodilý Pražák nezavítá. Císařskou louku totiž se smíchovským břehem spojuje pouze jediná lávka, která se nachází na jižním cípu ostrova. Ostrov Císařská louka uprostřed Vltavy...

Klokani byli dárkem pro prezidenta Masaryka, skončili v Grébovce

Výprava pak cestovala vlakem po Austrálii, zavítala do měst Adelaide, Melbourne, Sydney, Newcastle či Brisbane. Právě v tomto správním středisku státu Queensland předal 20. června místní ministr veřejných záležitostí výpravě párek vzácných klokanů druhu Wallaby a požádal je, aby klokany doma předali prezidentu T. G. Masarykovi. Tímto darem chtěli Australané uctít nejen samotné členy výpravy, ale i prezidenta republiky a celý národ Čechoslováků. Samotní klokani byli později posláni do Sydney, kde si je výprava převzala a odvezla do vlasti.

K poslednímu zápasu na australské půdě nastoupili Bohemians v Perthu v sobotu 2. července, o den později nastoupili na palubu parníku Orvieto, kterým se vrátili do Neapole. Bohemians najezdili během svého turné do Austrálie přes 50 tisíc kilometrů, z toho 36 kilometrů na lodích, 15 tisic kilometrů vlaky a 500 kilometrů autobusy. Vršovičtí sehráli na australské půdě 19 utkání, z nichž ve 14 zvítězili, ve dvou remizovali a pouze ve třech prohráli. Celkové skóre bylo 90:48.

Do Československa se fotbalisté vrátili 30. července 1927 opět rychlíkem na Wilsonovo nádraží, kde je vítaly davy fanoušků. Následné bujaré oslavy trvaly dva dny. Kromě klokanů přivezli Vršovičtí i čtyři barevné papoušky. Přivezené klokany prezident Masaryk převzal jen symbolicky a věnoval je zvěřinci v Grébovce.

Smutný osud bohemáka a reprezentanta Janečky. Spí pod mostem a svůj příběh vypráví po barech

Sázel branky za československou reprezentaci, oblékal dres pražské Bohemky, okusil zahraniční soutěže i mistrovství světa a brněnské Zbrojovce pomohl k jedinému ligovému titulu z roku 1978. Osud s fotbalistou Petrem Janečkou ale zamával. Zřekla...

Klokan se dostal do znaku a klub získal díky čestné reprezentaci povolení říkat si Bohemians

Vzhledem k čestné reprezentaci rozhodl fotbalový svaz, že si klub může ponechat v názvu jméno Bohemians. Klokan se dostal do klubového znaku a fotbalistům z Vršovic od té doby nikdo neřekne jinak než "klokani".

Tato přezdívka přežila i období po roce 1948, kdy se komunistickému režimu anglický název klubu nezamlouval, a do roku 1965 musel tedy po hřištích putovat jako Železničáři, Spartak Stalingrad a TJ ČKD Praha. Nakonec se však "klokani" přece jen ke svému slavnému názvu vrátili.

V dalších letech mužstvo střídalo lepší a horší okamžiky a pohybovalo se mezi první a druhou ligou. Tento stav trval až do roku 1973, kdy nový trenér Bohumil Musil vrátil do Vršovic první ligu a začal budovat silný tým. V roce 1977 usedl na lavičku Tomáš Pospíchal a začala nejslavnější éra vršovického fotbalu, korunovaná v roce 1983 mistrovským titulem. Jména jako Antonín Panenka, Přemysl Bičovský nebo Vladimír Borovička znal tehdy každý fotbalový fanoušek.

Ďolíček se dočká proměny. Navýší se kapacita a bude možné v něm hrát evropské poháry

Vršovice v budoucnu projdou velkou rekonstrukcí, rámec projektového záměru dnes schválili pražští radní. Opraven bude fotbalový stadion Ďolíček, vznikne nový nájemní městský dům a vyroste sportovní hala.

Klub reinkarnovali sami fanoušci

Poté se ale nad tradičním vršovickým stadionem zvaným "ďolíček" začaly stahovat mraky a pro klub začaly zlé časy. Vyšetřování takzvaných černých fondů ve financování klubu odstartovalo problémy, které se projevily i propadem herních výkonů. Finanční situace se nezlepšila ani po roce 1989, v roce 1995 "klokani" sestoupili z první ligy, pak se sice mezi elitu vrátili, ale v ročníku 1996/97 skončili poslední a spadli do druhé ligy.

Krize klubu spojená se spory o vlastnictví vyvrcholila v roce 2005, kdy byl na fotbalový tým vyhlášen konkurz. Dlouho se táhl spor o název Bohemians, neboť v době finančních problémů původní "Bohemky" si od TJ Bohemians logo a ochrannou známku pronajal klub FC Střížkov, který působil ve druhé lize pod názvem FK Bohemians Praha. V nejtěžších dobách se ale projevila oddanost skalních fanoušků Bohemians, kteří pomohli dostat svůj klub ze stadia klinické smrti. Nástupnický klub s názvem Bohemians 1905 se postupně prokousal z ČFL zpět do první ligy, kde nyní působí od ročníku 2013/2014.

Hodnocení článku je 100 %. Ohodnoť článek i Ty!

Autoři | Foto Bohemians 1905

Štítky sport, fotbal, 7. dubna, Bohemians 1905, výročí, Praha

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.