St 26. 8. 2026Luděk
Krimi

Muž v Praze udusil nemocného seniora. Soud mu uložil desetiletý trest

ČČTK, Eva Hradilová2 minuty čtení3. 7. 2023, 16:00
Muž se k vraždě seniora přiznal
Muž se k vraždě seniora přiznal · Foto: ČTK, Vít Šimánek

Dvaačtyřicetiletému muži, který loni v prosinci udusil nemocného otce své přítelkyně, dnes pražský městský soud uložil deset let vězení. Obžalovaný se k činu přiznal, před soudem prohlásil vinu. Muž ani státní zástupkyně se proti rozsudku neodvolali, je proto pravomocný.

„Máme za to, že trest povede k nápravě obžalovaného a ochraně společnosti"

Strojníkovi z dopravního podniku hrozil za vraždu s rozmyslem trest od 12 do 20 let vězení. Soudkyně Jana Miklová mu však uložila trest pod zákonnou sazbou. „Nemohli jsme přehlédnout poměry pana obžalovaného, skutečnosti, které bezprostředně i dlouhodobě předcházely činu," konstatovala Miklová. „Máme za to, že trest povede k nápravě obžalovaného a ochraně společnosti," dodala.

Desetiletý trest pro muže navrhovala státní zástupkyně. Přihlédla zejména k tomu, že se muž přiznal a k tomu, že se dosud nedopustil jiného trestného činu. Motivem vraždy podle ní navíc byla snaha ulevit partnerce, kterou tížil stav seniora a to, jak se k ní otec choval. „Na druhou stranu zvolil nejnešťastnější způsob (...). Jeho jednání nelze omlouvat, nemůže být nepotrestáno," upozornila žalobkyně.

Obhájkyně v závěrečné řeči zmínila složité vztahy v rodině partnerky obžalovaného, podotkla také, že muž od samého počátku spolupracoval s policií. I ona navrhovala trest pod zákonnou sazbou.

Seniora dusil a stiskl mu krční tepnu

Obžalovaný podle pravomocného verdiktu už v minulosti několikrát přemýšlel o tom, že seniora, jemuž bylo nutno poskytovat odpovídající péči s ohledem na jeho pokročilý věk a zdravotní stav, usmrtí. Loni v létě údajně uvažoval o tom, že si opatří morfin, který seniorovi vpraví do těla injekční stříkačkou.

O půlnoci na 20. prosince ale přistoupil k jinému plánu. V rodinném domě, který obýval s družkou a jejím otcem, záměrně vyřadil z provozu bezpečnostní kamery. Poté vstoupil do kuchyně, kde starý muž spal, a začal ho dusit podsedákem zabaleným do igelitového pytle.

Devětaosmdesátiletý senior se bránil a zápasil o život. Pachatel mu proto podle obžaloby stiskl krční tepnu, sedl své oběti na hrudník a pytel s podsedákem mu vtlačil do úst. Seniorovi tak znemožnil dýchání na pět až osm minut a muž se udusil.

Celá věc mě velice mrzí, chtěl bych to vrátit zpátky," řekl dnes soudu muž. „Vím, že si zasloužím trest," dodal.

Jak hodnotíte tento článek?

Mohlo by vás zajímat

Více článků →
Hrdinka i mimo službu. Strážnice Adéla zachránila život muži po cestě z práceZdraví

Hrdinka i mimo službu. Strážnice Adéla zachránila život muži po cestě z práce

Strážnice Adéla se po noční směně těšila domů na odpočinek, když ale viděla staršího muže na Štefánikově mostu, nedalo jí to a zastavila. Se seniorem, který se pohyboval za zábradlím, se dala do řeči a dokázala ho přesvědčit, aby to nevzdával.

Největší festival skla, šperku a bižuterie v Česku: Vydejte se za ním do LiberceSpolečnost

Největší festival skla, šperku a bižuterie v Česku: Vydejte se za ním do Liberce

Pestrý. Rozsáhlý. Plný setkání, inspirace a řemesla prověřeného staletími. Takový bude už pátý ročník festivalu Crystal Valley Week. Největší tuzemská přehlídka skla, šperku a bižuterie potrvá v Liberci do soboty 29. srpna 2026. Tvorbu více než stovky umělců, skláren, designérů i škol můžete obdivovat na 36 lokacích po celém městě v rámci více než 80 akcí – od výstav a komentovaných prohlídek přes workshopy až po módní show. Součástí programu budou také setkání s významnými osobnostmi a příležitost sledovat mistry skláře přímo při práci.

Přihlášení uživatele

nebo
G Pokračovat přes Google Pokračovat přes Apple Pokračovat přes Facebook