Podvodník, který se vydával za pracovníka banky, vylákal z ženy přes jeden a půl milionu korun. Peníze mu žena posílala přes pražské bitcionmaty. Policie varuje před podobným jednáním a upozorňuje, že zaměstnanci v bankovnictví nikdy nepožadují transakce podobné těm, ke kterým došlo v tomto případě.
V polovině října kontaktoval poškozenou neznámý volající, který se vydával za pracovníka banky. Muž na telefonu ženě tvrdil, že někdo použil její doklady k založení nového účtu v Brně. I přes to, že se žena nejdřív bránila, podvodník ji nakonec přesvědčil a doplnil, že má brněnskou transakci natočenou na videozáznamu a že se celou věcí bude zabývat policie.
Ženu dohromady kontaktovali tři lidé. Všichni trvali na úplné mlčenlivosti, jelikož údajně panovalo podezření, že jsou v případu namočeni pracovníci bankovní pobočky. Poslední z podvodníků ženě nabídl telefonní číslo a další komunikaci doporučoval přes aplikaci WhatsApp.
Tato komunikace trvala několik dní a v ženě nakonec vzbudila velkou důvěru. Postupně ze svých účtů vybrala přes jeden a půl milionu korun. Ty po obdržení QR kódů obratem vkládala do pražských bitcoinmatů na adresy virtuálních peněženek podvodníků.
Až během posledních vkladů začala mít pocit, že něco není v pořádku. U jednoho z bitcoinmatů si na letáku přečetla upozornění na tyto podvody. Následně jí tuto informaci potvrdil i její osobní bankéř.
„Prevence se zdá být jednoduchá, nejlépe je takový hovor ukončit, nijak dál nekomunikovat a informace si ověřit přímo ve svém peněžním ústavu. Bohužel se stále najdou poškození, kteří těmto podvodníkům uvěří a nenávratně pošlou všechny své životní úspory do neznáma,“ upozornil mluvčí policie Jan Rybanský v tiskové zprávě a doplnil, že zaměstnanci v bankovnictví nikdy nepožadují takové transakce a ke komunikaci se zákazníky nepoužívají WhatsApp.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.