neděle 9. května 2021 Ctibor

V sobotu bylo 1159 nakažených koronavirem. Nejmenší sobotní přírůstek od začátku září

V sobotu laboratoře v Česku potvrdily 1159 případů koronaviru, což je za tento víkendový den nejméně od 5. září. Obecně jsou víkendové přírůstky nižší, protože se méně testuje. Číslo R, které ukazuje rychlost šíření epidemie, se snížilo na 0,71. Hospitalizovaných s koronavirem je pak nejméně od poloviny října.

Kleslo číslo R i počet hospitalizovaných s covidem-19

Od začátku epidemie se v Česku nakazilo více než 1,6 milionu lidí, zhruba 1,5 milionu se vyléčilo. Celkově zemřelo s koronavirem 28 426 lidí.

Dnes kleslo reprodukční číslo na 0,71, přitom ještě v sobotu to bylo 0,81. Číslo R ukazuje, kolik jeden pozitivně testovaný průměrně nakazí dalších lidí. Čím níže je tato hodnota pod číslem jedna, tím pomaleji se epidemie šíří.

Ministr zdravotnictví Petr Arenberger (za ANO) v pátek uvedl, že Velikonoce navzdory obavám epidemickou situaci v Česku nezhoršily. Přesto je podle jeho slov nutná opatrnost, jelikož virus je zrádný a situace nadále křehká. Rozvolňování musí být pozvolné a uvážlivé, dodal Arenberger.

V nemocnicích je také nejméně lidí s covidem-19, a to od poloviny října. K sobotě to bylo 4052 pacientů, ve vážném stavu jich je 938, což je nejmenší počet od začátku roku. Zátěž nemocnic epidemií je ale vyšší. Statistiky ministerstva totiž nezahrnují pacienty, kteří po deseti dnech nevykazují příznaky covidu-19, nemocniční péči ale dále potřebují.

Ohodnoť článek

Foto Denisa Albaniová

Štítky ČR, koronavirus, statistika, nakažení

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.