Festival Týden mozku, který se kvůli koronaviru uskuteční on-line, začne v pondělí a potrvá až do 21. března. Program přinese přednášky o spánkové medicíně nebo chemii a možném využití psychedelik či trénink paměti. Hlavním pilířem bude série třinácti popularizačních přednášek odborníků v teoretických i klinických neurovědách.
Neuroložka Soňa Nevšímalová představí pokroky ve spánkové medicíně, psychiatr Cyril Höschl bude hovořit o příčinách, rozvoji i léčbě deprese. Nezdravou posedlostí zdravým životním stylem a poruchou příjmu potravy se bude zabývat psychiatrička Hana Papežová. Všechny přednášky budou lidé moci sledovat na facebooku festivalu a YouTube kanálu AV ČR, v plánu jsou i on-line diskuse.
Součástí festivalu budou podle jeho zakladatele Josefa Syky také informace o tom, jaký dopad může mít na činnost mozku koronavirus. Odborníci se budou věnovat i dlouhodobým následkům pandemie na duševní stav.
Součástí Týdne mozku bude i doprovodný program, který nabídne například on-line workshop trénování paměti a efektivních metod učení i procvičování mozku pro předškoláky. Lidé budou moci skrze vituální prohlídku nahlédnout do špičkových laboratoří v brněnském výzkumném centru CEITEC. Další přednášky budou třeba o výzkumu Alzheimerovy choroby, chemii psychedelických látek i možnostech jejich využití v psychiatrické praxi, nebo diagnostice a léčbě mozkových nádorů.
Týden mozku se letos koná již po dvaadvacáté. Akci pořádá Akademie věd ve spolupráci s Ústavem experimentální medicíny AV a Českou společností pro neurovědy. Festival je součástí celosvětové kampaně Brain Awareness Week za zvýšení povědomí veřejnosti o úspěších a přínosech ve výzkumu mozku.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.