Ovoce z exotiky? Spolu s ním se do Česka dostávají destruktivní škůdci

Autoři | Foto Ewing, Ústřední kontrolní a zkušební ústav zemědělský

Na pražském letišti letos zachytili inspektoři 19 případů invazních škůdců v zásilkách exotického ovoce a zeleniny. Tito škůdci představují vážné riziko pro české zahrady i zemědělství. Pokud by se dostali do české přírody, mohli by zničit až osmdesát procent úrody.

Inspektoři ze zemědělského kontrolního a zkušebního ústavu (ÚKZÚZ) letos na Letišti Václava Havla odhalili devatenáct zásilek exotického ovoce a zeleniny, v nichž žili invazní škůdci. Celkem bylo zkontrolováno více než tisíc zásilek zboží podléhajícího rychlé zkáze, které pocházely ze zemí mimo Evropskou unii.

Jaké riziko hrozí?

Hlavní hrozbou, která spadá mezi dvacet nejobávanějších druhů v Evropské unii, je vrtule rodu Bactrocera. Tyto drobné „ovoce‑milující“ mušky kladou vajíčka do dužiny a larvy pak plod zevnitř rozkládají. Jen v první polovině června museli inspektoři spálit několik zásilek: mango z Ugandy a pepřové lusky z Malajsie byly napadeny právě larvami rodu Bactrocera.

Už v dubnu se navíc v dřevěných obalech z Indie objevilo málo probádané háďátko Bursaphelenchus saudi a o měsíc později putovala do karantény více než metráková zásilka papáji se škodlivými červci. Poslední případ přišel 16. června, kdy další várka ugandského manga musela rovnou do spalovny.

Napadené mohou být především tropické plody a zelenina, jako je mango, papája, citrusy nebo papriky, ale riziko se týká i dalšího čerstvého ovoce, zeleniny, a dokonce i osiv či dřevěných obalů. Invazní škůdci, a to zejména vrtule, dokážou napadnout více než dvě stě druhů rostlin.

Dovoz rostlin a rostlinných produktů ze zahraničí představuje jedno z největších potenciálních rizik pro zdraví naší zeleně a zahrad. Pokud by se zde usídlili nepůvodní škůdci, jako jsou například vrtule rodu Bactrocera, mohlo by to znamenat katastrofální důsledky pro domácí pěstitele i celou krajinu.

Michal Hnízdil, ředitel Sekce osiv, sadby a zdraví rostlin ÚKZÚZ

Škůdci jako jsou vrtule totiž napadají plody, v nichž se vyvíjejí jejich larvy, což vede k hnilobě, ztrátě úrody a znehodnocení plodů. V zemích původu dokážou způsobit ztráty až osmdesáti procent sklizně. Kromě přímých škod hrozí i šíření infekcí.

Ústav se proto opírá o platformu invahub.cz, která shromažďuje hlášení odborníků i veřejnosti o nepůvodních druzích a do budoucna má nabídnout systém včasného varování při výskytu rizikových organismů. Na preventivní vlnu rovněž navazuje celoevropská kampaň #PlantHealth4Life, která nabádá cestovatele, aby domů nevozili sazenice a plody bez potřebných osvědčení.

Čeští zahrádkáři tak mají k ruce jednoduché pravidlo: exotické ovoce raději ochutnávat na místě a rostliny nakupovat jen s platným rostlinolékařským pasem. Jeden neprověřený suvenýr z dovolené by jinak mohl přivézt pohromu pro celé sady.

Hodnocení článku

Chceš nám něco sdělit?Napiš nám

Napiš do redakce

Pošli nám tip na článek, reakci na daný článek nebo jakoukoliv zpětnou vazbu.

* Soubor není povinné přikládat.
Napište první písmeno abecedy.

Štítky ovoce, exotika, škůdci, letiště, vrtule, inspekce

Přihlášení uživatele

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.