V Praze se rychle šíří žloutenka typu A, nakažených je osmkrát víc než loni

Autoři | Foto Pixabay.com

Hygienici varují před prudkým nárůstem počtu nakažených žloutenkou typu A v Praze. Za první pololetí evidují přes 240 případů takzvané nemoci špinavých rukou, do konce dubna jich přitom bylo zhruba 70 a za celý loňský rok 37. Třetinu nakažených tvoří lidé bez domova a asi 40 případů se týká dětí.

„Ve srovnání s předchozími měsíci dochází k významnému nárůstu případů, což potvrzuje, že nejde o ojedinělý výkyv, ale o pokračující trend zvýšeného výskytu onemocnění. Zvláště znepokojivý je počet nemocných dětí," uvedla ředitelka epidemiologického oddělení Hygienické stanice hlavního města Prahy Martina Marešová v tiskové zprávě.

Lidé by podle ní měli věnovat zvýšenou pozornost hygienickým návykům a zvážit očkování. „To platí nejen pro osoby bez domova, ale i pro běžnou populaci, která může přijít do kontaktu s onemocněním," dodala.

Od začátku roku do konce června pražští hygienici zaznamenali 242 případů virové hepatitidy typu A, z toho 39 u dětí. Mezi nakaženými dominují muži, kteří tvoří 70 procent všech případů. Zhruba třetinu nemocných tvoří osoby bez domova, proto pražští hygienici intenzivně spolupracují s neziskovými organizacemi a zajišťují očkování jejich klientů i terénních pracovníků. Od začátku roku tak bylo očkováno 400 lidí.

Hygienici po nahlášení případu lékařem vždy provádějí epidemiologické šetření, při kterém mimo jiné zjišťují, kde se infikovaný mohl nakazit a dále vytipovávají osoby, které se mohly od nahlášeného pacienta nakazit. „U těch zavádíme přísná opatření proti šíření onemocnění. Ve většině případů všichni zúčastnění spolupracují a dodržují nařízená opatření," uvedla Marešová. Hygienici přitom spolupracují nejen s nemocnými, ale také s jejich zaměstnavatelem nebo školou, kam docházejí, v případě bezdomovců se obracejí na neziskové organizace a sociální odbor magistrátu.

Virová hepatitida A je vysoce nakažlivé onemocnění virového původu, které se přenáší zejména neumytýma rukama, přímým kontaktem s nakaženým, kontaminovanými potravinami nebo povrchy. Nemoc obvykle začíná příznaky podobnými chřipce: zvýšenou teplotou, únavou, nechutenstvím, bolestmi břicha, nevolností či zvracením. Mezi typické projevy patří také tmavá moč, světlá stolice a zežloutnutí kůže a očního bělma. Zatímco u dětí mívá nemoc často mírný průběh, u dospělých může být závažnější a v ojedinělých případech může vést i k jaternímu selhání.

Očkování je v současné situaci nejúčinnější formou ochrany. Obyvatelům Prahy doporučujeme, aby zvážili očkování proti virové hepatitidě A. Vakcína je běžně dostupná u praktických lékařů, pediatrů i v očkovacích centrech a zdravotní pojišťovny na očkování přispívají. Vakcína se podává ve dvou dávkách a spolehlivě zajišťuje dlouhodobou ochranu," uvedli hygienici.

Hodnocení článku

Chceš nám něco sdělit?Napiš nám

Napiš do redakce

Pošli nám tip na článek, reakci na daný článek nebo jakoukoliv zpětnou vazbu.

* Soubor není povinné přikládat.
Napište první písmeno abecedy.

Štítky Hygienická stanice hlavního města Prahy, žloutenka, nemoc, šíření

Přihlášení uživatele

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.