V rámci blížícího se světového dne vysokého tlaku budou ve středu na Náměstí Brumlovka odborníci měřit zájemců krevní tlak. Ten patří k nejčastějším kardiovaskulárním onemocněním a může způsobit srdeční selhání, infarkt, mozkovou mrtvici či poškození zraku.
Světový den hypertenze, tedy vysokého tlaku, připadá na 17. května. Odborníci z III. interní kliniky 1. Lékařské fakulty Univerzity Karlovy a Všeobecné fakultní nemocnice Praha budou ale už zítra, 14. května zájemcům zdarma měřit tlak. Akce se koná na Náměstí Brumlovka od půl desáté do půl třetí. Zdravotníci zároveň poradí, jak tlak udržet v normálních hodnotách.
Ty jsou u zdravého člověka v klidovém stavu 120/80 mm Hg, za zvýšený pak považují čísla nad 140/90 mm Hg.
Někteří lidé vysoký tlak zdědí, většinou si za to ale mohou sami. Tlak zvyšuje nadváha, obezita, kouření, stres, pití alkoholu, nezdravá jídla, příliš mnoho cukru a soli a málo pohybu.
„O hypertenzi se někdy mluví jako o tichém zabijákovi, protože mimo jiné zvyšuje riziko mozkové mrtvice, selhání ledvin nebo poruchy zraku,“ uvádí na webu Státní zdravotní ústav.
Aby lidé hypertenzi předešli, měli by mít pravidelnou a vyváženou stravu, ke každému jídlu by si měli dát i ovoce nebo zeleninu. Důležité je sledovat přísun soli, maximální dávka na den je 5 gramů, tedy zarovnaná čajová lžička. „Přijmeme ji však v již hotových potravinách jako je pečivo, sýry, uzeniny, polotovary, ale také cereálie nebo chipsy a na dosolování nám již zbývá minimum,“ varuje ústav.
Denně by měl člověk také minimálně třicet minut svižně chodit a spát šest až 8 hodin.
Chceš nám něco sdělit?Napiš nám