čtvrtek 6. května 2021 Radoslav

Praha nestíhá testovat. Vzorky s podezřením na koronavirus poslala letecky do Olomouce

V Olomouci včera přistál policejní vrtulník převážející na palubě zhruba 500 vzorků s podezřením na koronavirus z pražských nemocnic. Vědci olomoucké laboratoře experimentální medicíny pomohou zdravotníkům v Praze tyto vzorky rychle otestovat. Laboratoř má kapacitu pro tisíc vzorků denně. S testováním začali minulý týden ve středu a dosud pod rukama vědců prošlo 420 vzorků pacientů z olomouckého regionu. Počet se však stále zvyšuje, řekl Peter Vanek z Ústavu molekulární a translační medicíny (ÚMTM).

V Olomouci pomáhají Praze

„Vědecké centrum olomoucké univerzity bude schopno otestovat více než tisíc vzorků denně. I proto nyní ÚMTM pomůže svými kapacitami k rychlejšímu testování vzorků z nemocnic v Praze. K dosavadním 420 otestovaným vzorkům od lidí z olomouckého regionu včetně uzavřených oblastí Litovle a Uničova ústav přidá i rozbor 500 vzorků z pražských nemocnic, které byly do Olomouce dnes dopoledne expresně doručeny policejním vrtulníkem,“ uvedl Vanek.

Laboratoř nyní testuje vzorky dodané z Vojenské nemocnice Olomouc, z mobilního odběrového staniště postaveného nedaleko Litovle, z Hranic, ale například i vzorky ze Zlína. Dohromady zde již vyšetřili od minulé středy kromě dnešní zásilky 600 vzorků, kapacita však stále narůstá. „Přicházejí nové a nové požadavky. Předpokládám, že na kapacitu tisíc vzorků denně se dostaneme během tohoto týdne,“ doplnil Vanek. Na testování se spolu s ÚMTM podílejí také odborníci a zaměstnanci z dalších dvou vědeckých center Univerzity Palackého v Olomouci - Regionálního centra pokročilých technologií a materiálů a Centra regionu Haná pro biotechnologický a zemědělský výzkum.

Povolení od Státního zdravotního ústavu v Praze

Laboratoř, která je součástí olomoucké lékařské fakulty, získala povolení k testování od Státního zdravotního ústavu v Praze předminulý týden ve středu. K dispozici mají vědci velkokapacitní zařízení na izolaci a genotypizaci nového koronaviru. Velká kapacita testování jim podle Vanka umožňuje především automatizace procesů; vědci dokážou pomocí přístrojů zpracovávat i několik stovek vzorků naráz.

Ohodnoť článek

Autoři | Foto PČR

Štítky koronavirus, testy, pomoc, Praha

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.