neděle 31. května 2020 Kamila

Praha chce lidem zajistit důstojné umírání. Počítá i s hospicem pro děti

Praha začne v následujících letech zjišťovat přání umírajících, důvodem je zajistit jim důstojný odchod na věčný odpočinek. Magistrát hlavního města navýší kapacity služeb, aby se k paliativní péči dostala většina umírajících. Praha zároveň připraví zřízení lůžkového hospice pro děti.

Většina Pražanů umírá v nemocnici

„Většina Pražanů dnes umírá v nemocnicích a za okolností, které nejsou přiměřené úrovni poznatků současné medicíny a moderní sociální péče. Lepší provázení během posledních dnů přitom potřebují umírající i pozůstalí, aby se dokázali se smrtí blízkého člověka lépe vyrovnat. Díky špičkovým expertům jsme dali dohromady detailní plán, jak podobu umírání v Praze změnit. Chci, aby měl každý Pražan možnost prožít své poslední dny důstojně, v klidu, bez bolesti a tak, jak si bude sám přát,“ uvedla radní pro sociální politiku a zdravotnictví Milena Johnová.

V Praze zemře ročně 12 tisíc lidí, dvě třetiny z nich v nemocnici. Doma zemře v Praze jen čtvrtina lidí, což je pod mezikrajovým průměrem, a 1,5 procenta lidí zemře v hospici. „Specializovanou paliativní péči potřebuje v závěru života 20 až 30 procent lidí, dnes se k ní ale v Praze dostane jen méně než 10 procent pacientů. Do pěti let chce hlavní město umět zajistit specializovanou péči pro tři čtvrtiny těchto umírajících, a to do 48 hodin," uvedl mluvčí magistrátu Vít Hofman.

Hospic pro děti

Hlavní město Praha chce do konce letošního roku připravit strategii vzniku lůžkového hospice pro děti. Město navíc plánuje zlepšit podporu neformálních pečujících pro umírající bez potřeby specializované péče, nejčastěji příbuzných. Těm by měli být k ruce praktičtí lékaři, domovy pro seniory nebo agentury domácí zdravotní péče. U těchto pracovníků chce Praha navýšit kompetence, aby nemuseli jako dnes pacienty odesílat na akutní lůžka nebo do hospiců.

Plány do roku 2025

  • získat pro Prahu experta, který bude propojovat celou síť paliativní péče (krajský koordinátor paliativní péče)
  • do pěti let navýšit kapacity tak, že se nejméně tři čtvrtiny umírajících s potřebou specializované paliativní péče dostanou k této péči do 48 hodin
  • do konce roku připravit strategii vzniku lůžkového hospice pro děti
  • do dvou let shromáždit všechna data o umírání v Praze a životě s nevyléčitelným onemocněním
  • do pěti let zajistit v každé pobytové službě zřizované Prahou, ve které umírají klienti, pomoc klientům zemřít důstojně (vypracování programů paliativní péče)
  • zajistit umírajícím možnost vyjádřit se, jak si přejí zemřít (do pěti let nejméně u pětiny umírajících)
  • připravit se na generační propad počtu odborného personálu, který podle prognóz přijde za zhruba 15 let

Ohodnoť článek

Celkem hlasovalo0 čtenářů

Autoři | Foto Ivo Spisar

Štítky hospic, smrt, umírání, paliativní péče, Praha

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.