Praha chce přidat dva tisíce míst na gymnáziích. Peníze má poskytnout stát

Autoři | Foto Pixabay.com

Magistrát hlavního města chce vyhovět požadavkům žáků devátých tříd a jejich rodičům a plánuje na školách přidat dva tisíc gymnaziálních míst. Záměr schválilo i ministerstvo školství, se kterým pak bude na projekt Praha žádat o peníze ministerstvo financí.

O gymnázia je největší zájem

Jak na tiskové konferenci uvedl primátor Zdeněk Hřib (Piráti), o nedostatku poptávaných oborů na středních školách v Praze dnes jednal s hejtmankou Petrou Peckovou (STAN) ze Středočeského kraje a ministrem školství Vladimírem Balašem (STAN).

Podle radního pro školství Víta Šimrala (Piráti) je v Praze dostatek míst na středních školách obecně, na 17 tisíc volných míst se přihlásilo asi 15 tisíc dětí. Problém je převisem poptávky po gymnaziálním směru. Proto chce město lidem vyhovět a místa vytvořit.

„S panem ministrem a zástupci ministerstva jsme se dohodli, že zde máme polštář ještě nějakých dva tisíce míst, o které bychom první ročníky gymnaziálního vzdělávání mohli navýšit,“ řekl Šimral. Praha je podle něj specifická tím, že sem míří školáci z jiných okresů i Středočeského kraje.

Rozšiřují kapacitu tříd a chtějí stavět nové školy

Jednají s řediteli odborných škol, aby otevírali gymnaziální třídy, ve kterých se tak již dříve vytvořilo 500 míst. V městských částech Praha - Běchovice a v Prahou 13 by se pak mohla stavět celá nová gymnázia, se kterými Šimral počítá za sedm nebo 8 let. K tomu je povoleno rozšířit třídy na 34 žáků a přemýšlí se o výstavbě dalších pater a změnách dispozic budov.

Odborné školy podle radního zůstanou, jen se částečně změní struktura oborů, aby posílili maturitní obory. Záměr ministerstvo školství schválilo, teď magistrát předloží investiční potřeby a ekonomické analýzy a podporu budou žádat na ministerstvu financí.

„Problém, který tu vznikl, je dán požadavkem hospodářské komory, že demograficky silné ročníky, které teď přicházejí, by měly posloužit k naplnění oborů, které v dřívějších dobách nebyly tak atraktivní,“ vysvětlil Hřib. Podle Hřiba je tento postup chybný, neměly by se dělat pokusy se sociálním inženýrstvím a centrálně řízeným hospodářstvím, ale je potřeba třeba vyjít vstříc požadavkům společnosti.

Ohodnoť článek

Chceš nám něco sdělit?Napiš nám

Napiš do redakce

Pošli nám tip na článek, reakci na daný článek nebo jakoukoliv zpětnou vazbu.

* Soubor není povinné přikládat.
Napište první písmeno abecedy.

Štítky gymnázia, školy, žáci, místa, rozšíření, Praha, Zdeněk Hřib, Vít Šimral, Pražský magistrát, Starostové a nezávislí, Středočeský kraj, Vladimír Balaš, Petra Pecková, Česká pirátská strana, Hospodářská komora

Komentáře

Přihlášení uživatele

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.