neděle 17. října 2021 Hedvika

Pražské vysoké školy počítají s prezenční výukou. Počty studentů omezovat zatím nebudou

Pražské vysoké školy počítají se zahájením zimního semestru s prezenční výukou. On-line formu chtějí využívat jen ve výjimečných případech, například u zahraničních studentů. V současné době také neplánují omezovat počty lidí na přednáškách. V souladu s opatřením vlády jako ochranu proti šíření covidu-19 budou vyžadovat na chodbách nošení respirátorů. Na Vysoké škole chemicko-technologické (VŠCHT) bude nad to ochrana nosu a úst povinná i při výuce, České vysoké učení technické (ČVUT) to bude doporučovat.

Velké přednášky se mohou organizovat bez prokázání bezinfekčnosti

Podle aktuálního mimořádného opatření ministerstva zdravotnictví platí povinnost testu či dokladu o očkování nebo prodělání covidu-19 pro akademické slavnosti s účastí nad 20 lidí a pro ubytování na vysokoškolských kolejích. Velké přednášky mohou školy organizovat bez prokázání bezinfekčnosti. Ministr školství Robert Plaga (za ANO) nicméně doporučoval dělat je on-line.

Například VŠCHT, kde výuka začala tento týden, podle mluvčího školy Michala Janovského ale nyní počítá s prezenčním vzděláváním bez omezení kapacity. Ve všech prostorách školy včetně poslucháren a učeben jsou povinné respirátory, řekl. „Výjimku tvoří některé laboratoře, kde je používání respirátorů v rozporu s bezpečností práce - v těchto případech budeme první dva týdny v semestru požadovat OTN (test, doklad o očkování nebo prodělané nemoci), následně toto nahradíme měřením teploty při vstupu do laboratoří,“ uvedl.

Vysoké školy se chystají na prezenční výuku

V pondělí v ČR přibylo 493 nově potvrzených případů covidu-19. Je to druhý nejvyšší denní počet od začátku června. Počet hospitalizovaných v souvislosti s covidem stoupl na 139.

Na zcela prezenční výuku v českých studijních programech se chystá také ČVUT, kde začne semestr v pondělí 20. září. Kombinaci s distančním vzděláváním umožní podle prorektorky Gabriely Achtenové v cizojazyčných programech. Důvodem je podle ní to, že cizinci někdy kvůli protiepidemickým opatřením nezískali včas víza a nemohou tak zatím do ČR přijet. Omezení kolektivů nebo podmínku prokazování bezinfekčnosti škola nevnímá jako nutné. „Respirátory jsou doporučené po celou dobu pobytu uvnitř budov,“ dodala prorektorka. Podobně to je i na Vysoké škole ekonomické, vyplývá z vyjádření mluvčí školy Martiny Mlynářové pro ČTK.

Současnou epidemickou situaci nevidí jako překážku pro prezenční výuku ani Česká zemědělská univerzita (ČZU), řekla její mluvčí Karla Mráčková. Vedení univerzity nicméně doporučilo vyučujícím organizovat přednášky také on-line. Přesné informace o tom, jak bude výuka vypadat, se podle mluvčí studenti dozví na jednotlivých fakultách před zahájením semestru.

Na posouzení fakult nechá možnost využití prvků distanční výuky i Univerzita Karlova. Podle Vlasty Helekalové z odboru vnějších vztahů počítá škola rovněž s návratem k prezenční výuce. „Nelze však předjímat jaký bude vývoj epidemiologické situace a nastalému vývoji se samozřejmě plně přizpůsobíme v souladu s platnými vládními opatřeními,“ dodala.

Ohodnoť článek

Autoři | Foto VŠCHT Praha

Štítky ČR, školy, koronavirus, vysoké, Praha

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.