Hlavní město i při druhé vlně pandemie nemoci covid-19 věnuje zvýšenou pozornost pomoci rodičům a dětem, které jsou nyní kvůli vládním nařízením odkázány na distanční výuku. Praha se proto snaží pomáhat třeba datovými balíčky pro školy nebo webovým poradenstvím.
„Uvědomuji si, že vzniklá situace, kdy rodiče prakticky nahrazují učitele svých dětí, je pro mnohé náročná jak psychicky, tak ekonomicky. Chceme navzdory vládním opatřením udržet vzdělávání na určité úrovni. Přesto doufám, že se alespoň základní školy znovu otevřou co nejdříve, když se v našem městě díky ohleduplnosti obyvatel daří snižovat denní přírůstky nakažených,“ řekl primátor hlavního města Zdeněk Hřib.
75 % rodičů v Praze má za to, že jsou školy dobře připravené na distanční výuku a zvládají ji. Tam, kde potřebují pomoci, jsme dovybavili školy technikou, zajistili jim modemy nebo jsme zařídili technickou pomoc pro učitele a žáky k online výuce na https://t.co/WN3OMUAJxX.
— Zdeněk Hřib (@ZdenekHrib) November 6, 2020
Hlavní město na začátku druhé vlny koronaviru uzavřelo se společností Vodafone Memorandum o nákupu prvních pěti set kusů modemů s datovými balíčky pro školy zřizované magistrátem. Tyto datové balíčky budou žákům k dispozici po dobu devíti měsíců, tedy do konce školního roku. Podobná nabídka byla dojednána i pro základní školy, které zřizují městské části.
Úterý, 6. října 2020, 16:30
Od pondělí 5. října začal platit po celé České republice nouzový stav. S tím souvisí i některá opatření, která nařídila Hygienická stanice hl. m. Prahy, a to třeba přechod na online distanční výuku na některých středních a vyšších odborných školách...
Aby se minimalizovaly technické problémy, které mnohdy komplikují dálkové vzdělávání dětí, Praha ve spolupráci s pražskými domy dětí a mládeže vytvořila webovou stránku POMOC ŠKOLÁM. Jejím prostřednictvím nyní mohou učitelé i žáci požádat o technickou pomoc.
Podle radního pro oblast školství Víta Šimrala je každá pomoc v tuto chvíli vítaná. „Záměrem je technicky pomoci zabezpečit distanční výuku ve školách. Vytvořili jsme proto tým odborných IT pracovníků z pražských domů dětí a mládeže, kteří prostřednictvím jednoduchého formuláře technický problém vyřeší,“ řekl.
Žáci a učitelé z některých pražských škol mohu také nadále navštěvovat školní jídelny. O této možnosti už informovalo rodiče vedení škol, případně třídní učitelé a informace jsou také k dispozici i na webových stránkách jednotlivých škol.
„Věřím, že rodiče ocení nabídku zajištění teplého oběda za příznivé ceny. Ušetřený čas tak mohou věnovat právě studiu s dětmi. Zachování provozu většiny školních jídelen je důležité i v souvislosti s projektem Ministerstva práce a sociálních věcí „Školní obědy dostupné pro každé dítě“, jehož se Praha účastní. Vzhledem k tomu, že jsou školní jídelny otevřené, mohou obědy čerpat i děti z rodin v hmotné nouzi, které jsou do toho projektu zapojeny,“ doplňuje radní Vít Šimral.
Pod záštitou hlavního města a Pedagogicko-psychologické poradny pro Prahu 10 vznikly v neposlední řadě také webové stránky SPOLU DOMA, které zprostředkovávají odpovědi na nejčastěji kladené otázky v oblasti domácího vzdělávání. Tipy a rady jsou navíc rozděleny pro jednotlivé věkové kategorie a týkají se například využití technologií nebo systému práce a učení. Stránky vznikly jako iniciativa týmu psychologů a speciálních pedagogů pedagogicko-psychologických poraden.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.