Od pondělí 5. října začal platit po celé České republice nouzový stav. S tím souvisí i některá opatření, která nařídila Hygienická stanice hl. m. Prahy, a to třeba přechod na online distanční výuku na některých středních a vyšších odborných školách a konzervatořích. Omezení prezenční výuky by mělo trvat čtrnáct dní, ale liší se dle situace v daném regionu, který je vyznačen na epidemiologickém semaforu oranžovou a červenou barvou.
Také v době nouzového stavu je důležité zachováva vzdělávání, a tak se hlavní město rozhodlo pomoci a podpořit distanční výuku tam, kde není možná ta prezenční. „Minulý týden jsme uzavřeli se společností Vodafone Memorandum na nákup prvních pěti set kusů modemů s datovými balíčky, které si školy od dnešního dne mohou za výhodné ceny nakoupit a my jim je budeme následně refinancovat. Datové balíčky budou školám sloužit po dobu devíti měsíců, tedy do konce školního roku. Podobnou slevu bychom rádi dohodli i pro základní školy, které zřizují městské části,“ uvedl radní hl. m. Prahy pro oblast školství Vít Šimral.
Praha má další formy pomoci pro zajištění vzdělání ve formě distanční výuky připraveny také pro školy a žáky ze sociálně znevýhodněných rodin. V případě, že škole chybí laptopy, přispěje pražský magistrát na nákup každého kusu částkou dvanáct tisíc korun. Také Pražský inovační institut je připraven na takzvanou digitální pohotovost, tedy systém několika IT specialistů, kteří by mohli pomoci s přechodem na distanční výuku těm, kteří na tento formát výuky ještě nejsou zvyklí.
Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy minulý týden vydalo nový obecný návod pro distanční výuku, kde se v ní mimo jiné věnuje i těm žákům, kteří se nemají možnost do online výuky zapojit (nemají vybavení nebo to pro ně není vhodné). Za dodržení přísných hygienických podmínek budou mít tito žáci možnost se v rámci konzultací osobně setkávat s učiteli.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.