Dnes, 17:00
Pocitovou teplotu v Praze má zmapovat nový projekt vědců z Ústavu informatiky Akademie věd ČR. Připravili on-line dotazník, kde každý, kdo se v létě pohybuje v Praze, může zaznamenat svou pocitovou teplotu. Výsledky budou sbírat do poloviny září, možná déle. Cílem je například zlepšit plánování adaptačních opatření ve městech.
V dotazníku je mapa Prahy rozdělena do takzvaných kvadrátů, neboli čtverců, díky čemuž člověk může ohodnotit vícero oblastí velkoměsta. Při kliknutí na konkrétní oblast se člověku ukáže okno s otázkou: Jaké tepelné podmínky zde během letních dní obvykle pociťujete? Na výběr k zadání má z vícero možností od zimy po horko. Poté je možné zadat pohlaví, věkovou skupinu, zda dotyčný žije trvale v Praze a jaké má nejvyšší dosažené vzdělání. Avšak tyto informace není povinné uvádět. Všechna data jsou plně anonymní.
Výsledky budou využity v mezinárodním evropském projektu CARMINE a Strategie AV21. Poslouží ale také pro diskusi se spolupracujícím pražským magistrátem, Operátorem ICT, Institutem plánování a rozvoje hlavního města Prahy a dalšími subjekty, které řeší městské klima v Praze. Zároveň výsledky poslouží jako jeden z podkladů pro preciznější plánování opatření ke zmírnění nebo snížení dopadů změny klimatu
Pocitová teplota je teplota, kterou člověk subjektivně vnímá, a může se výrazně lišit od skutečné teploty vzduchu naměřené teploměrem. Zohledňuje další faktory, které ovlivňují, jak moc je člověku teplo nebo zima. Mezi ně patří například vítr nebo vlhkost vzduchu.
Například velkoměsta mají problém se při letních nocích přirozeně ochlazovat, neboť sestávají z umělých povrchů, jako je beton či asfalt, které se ve dne nahřívají. Nicméně takzvané městské tepelné ostrovy, tedy zástavby, které zadržují více tepla, mohou být naopak podle klimatologů prospěšné v zimě.
Chceš nám něco sdělit?Napiš nám