Praha chce usilovat o legislativní změnu, která do příštího školního roku umožní vytvořit speciální systém pro výuku dětí s odlišným mateřským jazykem. Vytvořit plánuje takzvané průtokové třídy, kde cizojazyční žáci podstoupí intenzivní výuku českého jazyka. Týká se to zejména dětí z Ukrajiny. Bod schválili pražští zastupitelé na svém jednání. Důvodem má být to, že počet dětí s jiným mateřským jazykem ve třídách základních a mateřských škol narůstá a negativně to ovlivňuje kvalitu výuky. Pro schválení bodu hlasovaly všechny zastupitelské kluby.
Radní města připraví rámec pro celoměstský systém podpory výuky dětí s odlišným mateřským jazykem. Magistrát nyní zmapuje potřebu prostor a kapacit asistentů a cizojazyčných učitelů. Konkrétní kroky pak budou spočívat například v obnovení speciálních tříd s intenzivní výukou češtiny jako předstupně zařazení do běžné výuky nebo jednání s ministerstvem školství o financování asistentů právě pro děti s odlišným mateřským jazykem.
„Chceme podpořit naše ředitele a naše učitele a chceme po státu, aby tuto aktivitu i financoval, protože v tuhle chvíli například asistenti osob s odlišným mateřským jazykem jsou zoufale podfinancováni," řekl jeden z předkladatelů návrhu Radomír Nepil (ANO).
„Je potřeba přijmout následné řešení, které zlepší situaci na základních a mateřských školách.Někde se už děje to, že existují třídy, kde je poloviční obsazenost ukrajinskými žáky, kteří neumí česky, a výuka se stává bezcennou," konstatoval Nepil.
Původně se návrh měl týkat pouze dětí z Ukrajiny, podle některých zastupitelů by však krok působil negativně vůči ukrajinským uprchlíkům, přijaté usnesení se tedy týká všech dětí s jiným jazykem než českým. „Bojím se, aby to na ukrajinskou společnost nepůsobilo tak, že se k nim stavíme zády," řekl při diskusi například opoziční zastupitel Jan Čižinský (Praha Sobě).
Žáci z Ukrajiny tvořili podle dokumentu loni v září více něž desetinu dětí navštěvujících pražské základní školy a problém se týká celé metropole. Děti jsou nerovnoměrně rozloženy a řada škol je přetížena. „To by nebyl problém, kdyby mluvily (děti z Ukrajiny) plynule česky, kdyby fungovaly, ale tím, jak jich je několik pohromadě, tak vytváří hloučky a relativně složitě se s nimi pracuje a narušuje to už tak komplikované složení tříd, kde je hodně cizinců," řekl zastupitel a předkladatel bodu Tomáš Portlík (ODS).
„Sama mám v gesci školství na městské části a vím, že tento problém nám začíná malinko přerůstat. Samozřejmě učitel bere své povolání spíš jako poslání, ale ze zkušenosti můžu říci, že někdy síly docházejí a tady se pak obracejí jednotliví ředitelé na zřizovatele, my se obracíme na kraj a kraj by se měl obrátit na stát," podpořila návrh zastupitelka a místostarostka Prahy 13 Marcela Plesníková (ANO).
Základní a mateřské školy z Prahy 8, Dolních Chaber, Ďáblic a Březiněvsi zároveň sepsaly otevřený dopis, ve kterém právě na potíže s integrací ukrajinských dětí upozornily.
V Praze je podle dat ministerstva vnitra asi 101 tisíc z celkových zhruba 393 tisíc Ukrajinců s udělenou dočasnou ochranou v České republice. Ruská invaze na Ukrajinu začala ve čtvrtek 24. února 2022.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.