Počasí dnes27 °C, zítra23 °C
Úterý 30. dubna 2024  |  Svátek má Blahoslav
Bez reklam

Akademici plánují další stávky. Chtějí víc peněz

Akademici z iniciativy Hodina pravdy budou v říjnu stávkovat, pokud vláda univerzitám nepřidá ze státního rozpočtu více peněz na výzkum a vzdělávání studentů a na mzdy vysokoškolských učitelů. Iniciativa to sdělila v tiskové zprávě. Zatím akademici na fakultách začali zakládat stávkové výbory. Zástupci univerzit, sdružených v uskupení, žádají zrovnoprávnění mzdových tarifů mezi obory na vysokých školách. Placení akademiků se podle nich výrazně liší. Na nízké odměny si stěžují zvláště na humanitních a společenskovědních oborech.

Za nízké mzdy akademických pracovníků na některých fakultách může podle nového ministra špatné řízení těchto pracovišť v minulosti

„Situace je nadále neúnosná a řešení je třeba teď. Pokud vláda zásadně nezmění přístup, proběhne v říjnu stávka," uvedl za nespokojené akademiky František Kratochvíl z odborové organizace Filozofické fakulty Univerzity Palackého v Olomouci.

Kvůli nízkým odměnám akademici v některých městech protestovali už na jaře. Na podfinancování univerzit si stěžují i rektoři univerzit a zástupci Rady vysokých škol (VŠ). Ministr Bek s rektory o financování jednal 8. června. Dříve na jaře se mluvilo o dotaci asi 901 milionů korun ještě v tomto roce. Na částce se shodli členové pracovní skupiny, kterou inicioval tehdejší ministr školství Vladimír Balaš (STAN) a v níž byli zástupci ministerstva školství (MŠMT) a VŠ. Bek ale navýšení rozpočtu univerzit v letošním roce opakovaně odmítl.

Podle nového ministra školství, který do úřadu nastoupil v květnu, může za nízké mzdy akademických pracovníků na některých fakultách špatné řízení těchto pracovišť v minulosti. Zopakoval to i na dnešním slavnostním předávání jmenovacích dekretů profesorů v pražském Karolinu, kde uvedl, že "podfinancovanost univerzit vnímá". Rektorům VŠ dříve doporučil úpravu oborové nabídky a hledání finančních rezerv v rozpočtech univerzit.

VIDEO: Lidé vyšli do ulic za vyšší platy zaměstnanců na humanitních fakultách

Část vysokoškolských pedagogů dnes v několika městech po Česku protestuje za vyšší platy vyučujících humanitních a společenskovědních oborů. V Praze vyrazilo několik stovek protestujících po třetí hodině na pochod z Palachova náměstí směrem k...

Nejnižší mzdu mají v porovnání s kolegy na jiných fakultách odborní asistenti na filozofických, humanitních a teologických fakultách

Nízké mzdy mají podle pracovní skupiny při MŠMT hlavně odborní asistenti, tedy vyučující s doktorským titulem. Nejnižší mzdu mají v porovnání s kolegy na jiných fakultách odborní asistenti na filozofických, humanitních a teologických fakultách, kde loni podle dat MŠMT brali 44 500 Kč měsíčně, přičemž průměrný plat středoškolských učitelů byl 52 497 Kč. Podle pracovní skupiny se liší i odměny pracovníků na obdobných fakultách různých univerzit. Zatímco jedna svým pracovníkům z humanitně-společenských oborů platila v průměru okolo 37 tisíc Kč měsíčně, na jiné VŠ to bylo kolem 70 tisíc Kč.

Podle vrchní ředitelky sekce vysokého školství, vědy a výzkumu na ministerstvu školství Radky Wildové by na univerzity mohly jít peníze z půjčky od Evropské komise, řekla dříve na zasedání Rady VŠ. Půjčka má činit zhruba 137,4 miliardy korun, dalších 33,4 miliardy korun chce stát získat nově na grantech. Pro školství žádá vláda podle ministra pro evropské záležitosti Martina Dvořáka (STAN) 40 miliard korun.

Členové iniciativy rovněž ve shodě s Českou konferencí rektorů a Radou VŠ kritizují další možné škrty v rozpočtu univerzit. Podle návrhu rozpočtu na rok 2024, který připravilo ministerstvo financí, by v roce 2024 mělo mít ministerstvo školství na výdaje 235,75 miliardy korun, tedy o 29,27 miliardy korun méně než letos. Ministr Bek návrh ministerstva financí označil za úřednický návrh, který neodpovídá závazkům vlády ke školství a bude se proto měnit.

Vysokoškolští pedagogové rovněž upozorňují, že podíl výdajů na vysokoškolské vzdělávání ze státního rozpočtu dosahuje historického minima. Výdaje podle nich klesly z 0,66 procenta v roce 2009 na letošních 0,42 procenta. Podíl výdajů v západních státech činí obvykle mezi jedním procentem a 1,5 procenta. Pracovní skupina při MŠMT letos na jaře navrhovala, aby rozpočet pro veřejné univerzity v roce 2024 vzrostl proti letošku o 10,8 miliardy Kč, v roce 2025 o 13,8 miliardy a v roce 2026 o 16,8 miliardy Kč.

Ohodnoť článek

Autoři | Foto Ivo Spisar

Štítky školy, stávka, mzdy, školy, Praha

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Akademici plánují další stávky. Chtějí víc peněz  |  Vzdělání  |  Zprávy  |  Pražská Drbna - zprávy z Prahy

Můj profil Bez reklam

Přihlášení uživatele

Uložené články mohou používat pouze přihlášení uživatelé.

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.