Část vysokoškolských pedagogů dnes v několika městech po Česku protestuje za vyšší platy vyučujících humanitních a společenskovědních oborů. V Praze vyrazilo několik stovek protestujících po třetí hodině na pochod z Palachova náměstí směrem k soše Tomáše Garrigua Masaryka na Hradčanském náměstí. V čele průvodu protestující valí balvan, který odkazuje na mytologického Sisyfa, řekl novinářům předseda Akademického senátu Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze Ondřej Švec.
Do dnešní akce nazvané Hodina pravdy se podle odhadu organizátorů zapojí stovky lidí po celé republice. Protestující požadují více peněz ze státního rozpočtu pro univerzity a zrovnoprávnění platových tarifů mezi jednotlivými obory.
Akademiky podpořil i Vysokoškolský odborový svaz, který vyhlásil symbolickou stávkovou pohotovost. Navýšení rozpočtu vysokých škol na odměňování pedagogů je na dnešním programu ministra školství Vladimíra Balaše (STAN), který o tom jedná s premiérem Petrem Fialou (ODS).
Za vyšší platy akademických pracovníků se dnes demonstruje v devíti českých městech, mimo jiné v Praze, Olomouci a Českých Budějovicích. Podle informací na webu se do akce nazvané Hodina pravdy zapojí třináct fakult, zejména filozofických. Organizátoři odhadují, že se do protestu zapojí stovky vyučujících a studujících.
V Praze se učitelé humanitních a sociálněvědních oborů vydali ve tři hodiny na protestní pochod z náměstí Jana Palacha na Hradčanské náměstí. V čele průvodu protestující valí balvan, který odkazuje na mytologického Sisyfa. Sisyfův kámen potažmo sisyfovská práce je symbolem nesmyslné a bezvýchodné činnosti, ze které nikdy nemůže být užitek. Jde o symbol marné snahy a zbytečné práce.
„Protestujeme proti nedůstojným podmínkám vyučujících a zaměstnanců na humanitních a společenskovědních univerzitních oborech, které zdaleka nedosahují úrovně vyučujících jiných věd nebo středoškolských vyučující,“ uvedli na sociálních sítích organizátoři protestu a doplnili, že dnešními demonstracemi, happeningy, ale i kulturními akce chtějí ukázat, proč jsou „zbytečné“ humanitní a společenskovědní disciplíny pro společnost nepostradatelné.
Rektoři požadují, aby se finance pro vysoké školy navýšily na úroveň průměru států Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD), tedy zhruba o deset miliard korun ročně více než nyní. Ministr školství Balaš označil financování vysokých škol za dlouhodobě zanedbané.
Chceš nám něco sdělit?Napiš nám
Přitom je to tak jednoduché. Založte si neZiskovky, premiér vám jistě rád poradí po vzoru své barmských žen. Možná jsou ještě volné Thajské, Laoské a další ženy.