úterý 26. května 2020 Filip

VIDEO: Polonazí aktivisté v centru vyjadřovali solidaritu s Austrálií

Skupinka zhruba dvaceti lidí se dnes sešla na náměstí Republiky v Praze, aby vyjádřila solidaritu s Austrálií, kde již několik týdnů zuří ničivé požáry. Čtyři aktivisté z hnutí Extinction Rebellion (Rebelie proti vyhynutí) se svlékli a jejich obnažená těla nesla hesla jako "říkejte nám pravdu", "my jsme alarm" nebo "jednejte hned".

Austrálie hoří a vyváží

Dopolední akce začala na náměstí Republiky. Aktivisté ve svém projevu poukazovali na spojení probíhající klimatické změny se spalováním fosilních paliv. Demonstrující skupinka se poté okolo půl dvanácté vydala před australský konzulát v Klimentské ulici, kde zástupci hnutí přečetli apel australské vládě.

Ta ještě donedávna razantně popírala spojitost mezi ničivými požáry a klimatickou změnou. Australský premiér Scott Morrison sice v nedávné době spojitost uznal, politiku své vlády však měnit nehodlá.

V Austrálii již několik týdnů zuří ničivé požáry. Zemřelo při nich 28 lidí, miliony zvířat a popelem lehlo území větší než Česká republika. Austrálie je přitom největším exportérem uhlí na světě a současná vláda Scotta Morrisona plánuje vývoz ještě navyšovat.

Aktivisté při dnešním happeningu apelovali na politiky všech vlád na světě. „Zajistěte bezpečnost svých občanů. Jednejte. Klima se neřídí hranicemi národních států," zaznělo na místě. Poté přečetli jména všech 28 obětí australských požárů a uctili je minutou ticha.

Rebelové a lepidlo

Extinction Rebellion je celosvětové hnutí upozorňující na problém klimatické změny. V Praze, Brně a dalších městech v Česku organizují členové hnutí různé protestní akce. V Praze se do pozornosti veřejnosti dostali především zablokováním pražské magistrály, ke které se několik lidí za plného provozu přilepilo lepidlem.

Ohodnoť článek

Celkem hlasovalo0 čtenářů

Autoři | Foto Extinction Rebellion

Štítky Extinction Rebellion, Austrálie, požáry, náměstí republiky, protest

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.