Na střeše budovy Státní veterinární správy ve Slezské už čtyři roky stojí pět úlů, ze kterých každoročně vybírají plástve a stáčejí med. Letos počítají s největší „úrodou“, medu bude asi 80 kilo. Celkem už v Praze včelaří před 800 lidí.
„Nápad na zřízení několika včelích úlů na střeše naší budovy přišel v roce 2018 v souvislosti s rekonstrukcí historické terasy. To, že jsme alespoň trochu navýšili počty včelstev v centru Prahy, chápeme jako prospěšný a zároveň symbolický počin,“ uvedl v tiskové zprávě ústřední ředitel Státní veterinární správy Zbyněk Semerád.
O úly se na střeše stará včelař Martin Holý, který med letos i stáčel. Odhaduje, že letos to bylo asi 80 kilogramů, víc, než v uplynulých letech.
Med ještě bude testovat Státní veterinární ústav Praha, majitel včel. Prověřování medu v minulém roce dopadlo na jedničku. „Při testování medu v roce 2019 nebyla zjištěna přítomnost těžkých kovů. Vyhověl také vyšetření na přítomnost reziduí pesticidů. Přes určité rozdíly v některých parametrech vyšel med z centra Prahy jako srovnatelný s medem z venkovské oblasti Královehradeckého kraje,“ informoval tiskový mluvčí Státní veterinární správy Petr Vorlíček.
Obliba střešního včelaření v hlavním městě každým rokem roste. Úly tam umísťují soukromé firmy, i veřejné instituce, najdete je třeba na budově Národního zemědělského muzea nebo nebo centra The Park.
Celkem eviduje Státní veterinární správa v Praze přes 800 včelařů, kteří se starají o skoro 6500 včelstev. To je o skoro tisíc víc než před třemi roky.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.