středa 17. srpna 2022 Petra

Nejlepším místem pro život je Praha, ukázal srovnávací výzkum krajů

Nejlepším místem pro život je letos hlavní město. Na druhém místě se umístil Jihočeský kraj, na třetím Karlovarský a na posledním Moravskoslezský kraj. Ukázaly to výsledky dvanáctého ročníku srovnávacího výzkumu Místo pro život, který zajišťuje společnost Communa. Průzkum hodnotil sociální a enviromentální parametry a spokojenost obyvatel.

Výzkum provedla analytická agentura Datank, která vycházela z dat veřejných institucí a provedla také průzkum spokojenosti s 3500 respondenty. Předmětem hodnocení byly oblasti ekologie a životního prostředí, péče o děti a vzdělávání, rozvoje infrastruktury, zdravotnictví a sociálních služeb, práce, bezpečnosti, občanské společnosti a tolerance, volnočasových aktivit a turismu.

„Vítězem se stalo hlavní město Praha, které má nejvyšší průměrné mzdy, nejnižší nezaměstnanost, nejvyšší počet vysokých škol, ale také lékařů a zubařů a rovněž například nejvyšší průměrnou naději na dožití u mužů," uvedl David Pavlát ze společnost Communa.

Druhý Jihočeský kraj podle něj uspěl díky nízké nehodovosti, množství recyklovaného odpadu v přepočtu na obyvatele nebo podílu dokončených bytů. Kraj se také umístil první v průzkumu spokojenosti mezi obyvateli. Třetí Karlovarský kraj v hodnocení zabodoval nejvyšším podílem plochy přírodních biotopů, nejnižší produkcí komunálního odpadu, nejnižším rozdílem ve výši platů u mužů a žen nebo nejnižším podílem dětí nepřijatých do mateřských škol. V průzkumu spokojenosti byl druhý.

Na posledním místě skončil Moravskoslezský kraj, kde je podle průzkumu nejvyšší množství emisí škodlivých látek vypouštěných do ovzduší, lidé nejméně recyklují, je nejvyšší nezaměstnanost, vysoká nemocnost nebo nedostatek čerpacích stanic a knihoven. Na předposlední příčce se umístil Olomoucký kraj a před ním Královéhradecký kraj.

V loňském průzkumu zvítězil Zlínský kraj, autoři tehdy hodnotili například bezpečnost, dopravu, dostupnost péče a školství nebo možnosti podnikání. Letos Zlínský kraj skončil na čtvrtém místě. Cílem průzkumů je podle pořadatelů motivovat stát a samosprávy i neziskové organizace, podnikatele a místní lidi ke zlepšování podmínek a prostředí.

Místo pro život za rok 2022
(v závorce umístění v roce 2021)
1. (13.) Hlavní město Praha
2. (5.) Jihočeský kraj
3. (12.) Karlovarský kraj
4. (1.) Zlínský kraj
5. (8.) Liberecký kraj
6. (6.) Plzeňský kraj
7. (2.) Vysočina
8. (7.) Středočeský kraj
9. (14.) Ústecký kraj
10. (11.) Pardubický kraj
11. (3.) Jihomoravský kraj
12. (4.) Královéhradecký kraj
13. (9.) Olomoucký kraj
14. (10.) Moravskoslezský kraj
Zdroj: Výzkum Místo pro život

Ohodnoť článek

Autoři | Foto Ivo Spisar

Štítky výzkum, život, kvalita, Praha

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.