V Brožíkově sálu Staroměstské radnice udělil primátor Prahy Zdeněk Hřib (Piráti) tři nová čestná občanství. Jedno z nich převzala i zpěvačka a signatářka Charty 77 Marta Kubišová. Spolu s ní završili sedmdesátku čestných občanů Dagmar Hazdrová a Václav Hudeček.
Marta Kubišová je se svou písní Modlitba pro Martu symbolem sametové revoluce. Tuto píseň zpívala v roce 1989 pro davy, které se shromáždily pod balkonem domu v Melantrichově ulici. Mimo to byla ale také jednou z prvních signatářek Charty 77 a její mluvčí. Během režimu byla její kariéra opakovaně omezována a část svého života musela trávit v ústraní. „Nebála jste si stát za tím, čemu věříte, i když vás to stálo po dlouhou dobu slibně rozjetou kariéru i mnoho osobních obětí,“ napsal si na Twitter primátor Zdeněk Hřib.
Letos osmdesátileté Kubišové bylo občanství uděleno jako zvláštní projev úcty za osobní hrdinství v období srpnové invaze sovětských vojsk v roce 1968 a v době normalizace a jako ocenění uměleckého přínosu a zásluh v oblasti hudby.
Váš hlas byl hlasem vzdoru i naděje během okupace v roce 1968 i v časech normalizace. Ani tehdy jste se nezalekla komunistické šikany a podepsala jste jako jedna z prvních Chartu 77. Byla jste dokonce mluvčí Charty, což vyžadovalo velkou odvahu.
— Zdeněk Hřib (@ZdenekHrib) June 6, 2022
Spolu s ní se čestným občanem stal Václav Hudeček, světoznámý houslista, který vystupoval na nejprestižnějších pódiích jak v Evropě, tak i v Japonsku nebo Austrálii. Do českého laického povědomí se dostal svou nahrávkou Vivaldiho Čtvero ročních období, která se stala nejúspěšnějším titulem, který vznikl v České republice po listopadu 1989.
Třetí ocenění a čestné občanství předal primátor Dagmar Hazdrové, která v roce 1968 seděla za mikrofonem rozhlasu bez vystřídání 52 hodin a na frekvenci svobodné Evropy vysílala do celého světa. Zároveň je dodnes součástí dennodenního pražského života. Pro hromadnou dopravu totiž namluvila hlášení zastávek.
V rámci ceremoniálu byly uděleny i dvě Stříbrné medaile hlavního města Prahy, a to doktorkám Jitce Abrahámové a in memoriam Mileně Černé. Obě medaili dostaly za zásluhy spjaté s lékařskou a sociální oblastí.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.