Počasí dnes-1 °C, zítra1 °C
Úterý 7. února 2023  |  Svátek má Veronika

V Praze vyroste další stanové městečko pro ukrajinské uprchlíky

V pražských Malešicích vznikne od 31. května další stanové městečko pro uprchlíky z Ukrajiny. Shodli se na tom ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) s pražským primátorem Zdeňkem Hřibem (Piráti). Na tiskové konferenci to řekl Rakušan. Městečko v Malešicích bude mít kapacitu 150 lidí. Praha se potýká s velkým náporem uprchlíků a nedostatkem míst.

S uprchlíky v městečku v Malešicích bude pracovat romská nezisková organizace

„V Malešicích bude vybudováno další stanové městečko, a to stanové městečko bude určeno právě pro případ humanitární nouze. To znamená pro lidi, kteří nemají nárok na dočasnou ochranu v České republice ani na žádnou dávku, ale jsou to lidé, kteří by se za normálních okolností zdržovali na hlavním nádraží, před hlavním nádražím, a my jim tady zajistíme to základní, co potřebují," uvedl Vít Rakušan. Právě na konci května skončí dobrovolnická pomoc ukrajinským uprchlíkům na hlavním nádraží.

S uprchlíky v městečku v Malešicích podle něj bude pracovat romská nezisková organizace, která jim vysvětlí perspektivu toho, kdyby v Česku zůstali, a bude je informovat o tom, že se mohou bezplatně vlakem dostat do Maďarska.

FOTOGALERIE: Z nádraží do stanů. Podívejte se, kde budou spát uprchlíci z Ukrajiny

Pražští hasiči postavili v noci na čtvrtek provizorní stanové bydlení pro uprchlíky, kteří poslední dny i noci tráví v prostorách Hlavního nádraží. Zástupci magistrátu uvedli, že uprchlíci se do stanového městečka budou stěhovat o víkendu. V...

Na pražském hlavním nádraží vznikne informační stánek s informacemi o možnostech a podmínkách pobytu v České republice

První stanové městečko vzniklo v polovině května v Troji, i to slouží zejména pro uprchlíky z pražského hlavního nádraží, tedy zejména romské rodiny. Běženci v něm mají pobývat, než se rozhodne, zda mají nárok na víza dočasné ochrany. Hned první víkend se prakticky zaplnilo, když v něm nalezlo azyl 142 ukrajinských uprchlíků, kapacita městečka je 150 lůžek.

Na pražském hlavním nádraží dnes také vznikne informační stánek, uprchlíky bude informovat o možnostech a podmínkách pobytu v České republice, řekl Rakušan. Ministerstvo vnitra podle něj nechalo vytisknout leták nejen v ukrajinštině, ale i v maďarštině, ve kterém jsou informace o tom, že pokud mají uprchlíci maďarský pas, nemají už nárok na dočasnou ochranu v Česku.

Hodnocení článku je 20 %. Ohodnoť článek i Ty!

Autoři | Foto Tran Anh Tuan

Štítky Ukrajina, migrace, uprchlíci, stany, Praha, uprchlík, Malešice, Vít Rakušan, hlavní nádraží, Česko, Zdeněk Hřib, Česká pirátská strana, Starostové a nezávislí

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.