pondělí 4. července 2022 Prokop

Čižinského nápad záchodů zdarma v Praze není žádnou novinkou. V Brně fungoval už před pěti lety

Lídr pražské kandidátky Praha sobě Jan Čižinský v nedávném rozhovoru pro TV Nova zmínil, že by bylo dobré, kdyby provozovatelé restaurací v Praze zdarma pouštěli lidi na toaletu výměnou za to, že budou mít nižší nájem za předzahrádky. Tento nápad okamžitě vyvolal u části veřejnosti ostré reakce. Kritici označili Čižinského kvůli jeho nápadu mimo jiné za komunistu. Zatím se však téměř nikdo nezamyslel nad tím, že podobný projekt v České republice v minulosti už fungoval a není žádnou novinkou.

V Brně podobný projekt fungoval už v roce 2017

V Brně s velmi podobným projektem začali už v roce 2017. „Úkolem dotačního programu FREE WC bylo finančně podpořit restaurace, kavárny, bary a další podniky poskytující občerstvení v městské části Brno-střed, které umožňují využití svých toalet pro občany i turisty, a to bezplatně a bez požadavku na útratu v daném podniku. Jako protihodnotu nabízí radnice Brno-střed příspěvek na náklady za úklid a hygienické potřeby,“ uvedla pro redakci Pražské Drbny mluvčí městské části Brno-střed Kateřina Dobešová.

Zástupci brněnského centra se podle Dobešové inspirovali v zahraničí. „Mám pocit, že jsme začínali jako první v republice. Systém veřejně přístupných toalet je ve světě běžný a turisté jsou na něj zvyklí. Městská část Brno-střed se proto snaží zavést stejný trend i v Brně. Kromě tohoto dotačního programu provozuje od 1. ledna 2018 služby veřejných toalet ve vlastní správě také zdarma.“

Veřejné WC u Čižinských. Bývalá mluvčí Prahy 1 navádí lidi, aby si šli odskočit k Čižinskému

Lídr pražské kandidátky Praha sobě Jan Čižinský v nedávném rozhovoru pro TV Nova zmínil, že by bylo dobré, kdyby restaurace v Praze zdarma pouštěly lidi na toaletu výměnou za to, že budou mít nižší nájem za předzahrádky. Tento nápad okamžitě...

„Nějakou obrovskou vlnu návštěv toalet to v označených podnicích ale nezvedlo“

Podniky, které se chtěly do projektu zapojit, si na dveře nalepily samolepku FREE WC od radnice s piktogramy, aby bylo zřejmé, že si zde mohou lidé zajít zdarma na toaletu. Ze zapojení do programu plynou provozovatelům výhody. „Provozovatel dostal finanční příspěvek na úklid toalet a radnice se pak snažila propagovat službu. Je také na snadě, že takový podnik je třeba více navštěvovaný, lidé se vracejí tam, kde jim vyšli vstříc, kde jim pomohli.“

Veřejnost službu podle Dobešové jednoznačně ocenila. „Nějakou obrovskou vlnu návštěv toalet to v označených podnicích ale nezvedlo. Přesvědčili jsme se, že projekt má smysl, nezpůsobí podnikům nějaké hrozné škody a naopak to pomůže Brnu k dobrému jménu. Je prostě příjemné vědět, že jste ve městě, kde se v klidu dostanete na toaletu, co si budeme povídat,“ uvedla mluvčí.

Klidně si odskočte v baru nebo restauraci. Praha 3 spustila síť veřejných toalet Nouzovka

Radnice Prahy 3 spustila síť veřejných toalet Nouzovka. V ní jsou zahrnuté jak klasické veřejné toalety, tak ty v restauracích či dalších podnicích nebo na dětských hřištích. Všechny jsou označené žlutou nálepkou s červeným panáčkem a panenkou a...

Šestka nabízí slevu podnikům, které pustí lidi zdarma na toaletu

Městská část Praha 6 chce odměnit provozovny, které zpřístupní svá wc lidem zdarma. Po splnění podmínek dostanou slevu na zábor předzahrádky a bude jim snížen i poplatek Technické správě komunikací.

Covid situaci změnil

Situace, která nastala v souvislosti s šířením covidu, však projekt v Brně podstatě zastavila, podniky byly zavřené, v lepším případě provozovaly výdejní okénka. „Provozovatelé měli dost starostí s udržením provozu a zaměstnanců, takže jsme utlumili aktivitu propagace projektu a jednání s nimi,“ vysvětlila pro Drbnu aktuální situaci Kateřina Dobešová.

Jedním dechem však dodala, že dotační program je stále otevřený. „Stále je možné se do něj přihlásit. Pokud bude i podzim klidný, pustíme se do jeho propagace a zkusíme jej provozovatelům v městské části Brno-střed připomenout. Myslím, že smysl určitě má,“ uzavřela mluvčí.

Hodnocení článku je 100 %. Ohodnoť článek i Ty!

Foto Tran Anh Tuan, Praha 3

Štítky toalety, WC, Nouzovka, Čižinský, Praha

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.