Praha přivítala nový rok videomappingem na budovu Národního muzea. Projekci s názvem My, Praha sledovaly tisíce lidí, které zaplnily celé Václavské náměstí. První projekce se uskutečnila v 18:15 a další následují 19:15 a 20:15. Akce nahradila tradiční novoroční ohňostroj organizovaný pražským magistrátem. Přesto se ale od 18:00 uskutečnil novoroční ohňostroj odpalovaný z bastionu nad parkem Folimanka, nad kterým převzala záštitu Praha 2 a který byl financován z veřejné sbírky.
Ohňostroj, který rovněž sledovaly tisíce lidí zkomplikoval dopravu, některé vlaky metra nezastavily na Vyšehradě, davy lidí šly ze stanice Pražského povstání. Ohňostroj byl věnován zesnulým v letošním roce, především zpěváku Karlu Gottovi.
Rovněž po ukončení první projekce na Václavském náměstí davy lidí ucpaly vchody do metra v horní části náměstí. Během každé projekce zároveň policie uzavírá část magistrály u Národního muzea.
O nahrazení klasického ohňostroje videomappingem rozhodl pražský magistrát v srpnu a jako důvod uvedl negativní důsledky pyrotechniky především na zvířata. Tématu dopadů ohňostrojů na zvířata byla věnována i část začátku projekce. Ta byla rozdělena do sedmi obrazů a trvala zhruba deset minut.
Videomapping připravila agentura Art 4 Promotion a město za ni zaplatí necelé dva miliony korun. Agentura uvedla že tématem projekce je "Praha budoucí". Nevěnovala se tak žádným historickým tématům, cílem tak byla oslava nového roku a předání poselství, že budoucností Prahy jsou především děti.
Proto se také součástí přípravy novoročního videomappingu staly i stovky dětí ze základních škol v Praze. "Děti od nás dostaly předlohu Národního muzea na velkých čtvrtkách a malovaly, jak si představují svoji Prahu budoucí, svoje město. Vzniklo více než 250 nádherných obrázků. My jsme následně obrázky oživili a jsou tak nedílnou součástí videomappingu," uvedla agentura.
Se začátkem nového roku byl také spuštěn videomapping na historickou budovu Státní opery v Praze. Projekce na budovu potrvá do 5. ledna. Videomapping u Státní opery Praha omezí provoz v jejím okolí. Veřejnosti bude zrekonstruovaná Státní opera po téměř tříleté opravě otevřena 5. ledna.
Ohňostroje byly v minulosti odpalovány například z Letné, Vítkova, Petřína nebo z pontonu na Vltavě. Ohňostroj na začátku loňského roku připomněl sametovou revoluci a stál 1,7 milionu korun.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.