Krematorium ve Strašnicích je největší a zároveň jedno z nejstarších v celé Evropě. Vzniklo už před 90 lety. Při příležitosti tohoto výročí Praha zahájí první etapu jeho rekonstrukce, při které bude budova izolována proti vlhkosti.
Vůbec první kremace na území Prahy proběhla před 101 lety v obecní kapli na Olšanských hřbitovech, v dnešní Nové obřadní síni, která měla dočasně sloužit k tomuto účelu. Poptávka ale převyšovala možnosti síně, a tak se městská rada rozhodla vystavět zcela nové moderní krematorium s obřadní síní.
Stavět se začalo v roce 1929 podle návrhu architekta Aloise Mezery a 4. dubna 1932 byl zahájen provoz objektu. Od roku 1958 je strašnické krematorium zapsáno v seznamu nemovitých kulturních památek.
Monumentální konstruktivistická stavba je téměř bez výzdoby, výjimkou je jen plastika od sochaře Josefa Palouše. Znázorňuje pět životních etap, tedy zrození, dětství, dospívání, založení rodiny a smrt.
Čtvrtek, 27. ledna 2022, 09:30
Mezi stavbami v soutěži Stavba roku 2021 zabodovala mimo jiné budova Hybernská 1. Objekt ze skla a duralu, který se nachází přímo v centru historické zástavby na hranici Nového a Starého Města, prošel velkou rekonstrukcí. Při té museli autoři i...
„V letošním roce zahájí město první etapu rekonstrukce, při které bude budova izolována proti zemní vlhkosti a bude zřízena retenční nádrž pro zachycení srážkové vody ze střechy a z nádvoří,“ popsal úvodní fázi ředitel Správy pražských hřbitovů Martin Červený. „V dalších letech je plánována rekonstrukce jedné ze dvou kremačních pecí, při které bude zřízen rekuperační výměník umožňující využívání tepla z kremačních pecí k vytápění obřadní síně,“ dodal.
Každý rok se ve strašnickém krematoriu uskuteční až 5 tisíc kremací a 2 300 smutečních obřadů. Za celou dobu tu bylo zpopelněno skoro 800 tisíc zesnulých.
„Pokud se účastníme pohřbu, většinou nemáme sílu vědomě vnímat krásu architektury, a přesto na nás působí. Je proto dobře, že hřbitovy jsou venkovní galerií plnou uměleckých děl. Jedním z nich je právě tato krásná stavba, která v sobě nezapře, že její tvůrce byl žákem věhlasného architekta Josipa Plečnika,“ uvedla pražská radní pro oblast sociální politiky a zdravotnictví Milena Johnová (Praha Sobě).
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.