pátek 30. září 2022 Jeroným

Praha posílá na Ukrajinu speciální sanitku, elektrocentrály i dva repatriační vozy

Pražští radní schválili záměr poskytnout technickou a materiální pomoc Ukrajině a zdravotníkům, kteří působí v místech, kde probíhají válečné boje. Na Ukrajinu z Prahy míří speciální sanitka Atego Dakar, další auta sloužící k neodkladné péči o zraněné lidi a dvacet elektrocentrál pro zajištění energie. O převoz techniky na Ukrajinu se postarají pracovníci Českého červeného kříže.

„Jako zdravotníky nás dění na Ukrajině nenechává chladnými“

„S rapidně se zhoršující situací v důsledku zločinného ostřelování ukrajinských civilních oblasti se objevila také zvýšená potřeba zdravotní záchranné vybavenosti přímo v zasažených regionech. Jsem ráda, že hlavní město Praha může pomoci plně funkční specializovanou technikou, která umožní práci zdravotníků a lékařů i ve ztížených polních podmínkách,“ uvedla pražská radní pro sociální politiku a zdravotnictví Milena Johnová (Praha sobě) v tiskové zprávy.

Velkokapacitní Atego Dakar je terénní verze záchranářského auta, které dokáže likvidovat následky mimořádných událostí nebo přiblížit zraněné osoby z nepřístupného terénu. Na Ukrajinu zamíří také tři záchranná vozidla SUV upravena pro pohyb v náročném terénu, dva repatriační vozy s nosítky a celkem dvacet elektrocentrál pro poskytnutí potřebné energie.

„Jako zdravotníky nás dění na Ukrajině nenechává chladnými. Ukrajinským kolegům poskytujeme spolehlivou a praxí prověřenou techniku, která se uplatní při pomoci pacientům i v náročném prostředí poničených měst. Techniku darovanou na pomoc Ukrajině dokážeme v běžném provozu nahradit, aby byl vliv na poskytování péče pacientům v Praze minimální, zároveň ale počítáme s jejím postupným nahrazením v našem vozovém parku,“ uvedl v tiskové zprávě ředitel pražských záchranářů Petr Kolouch.

„Velmi tuto pomoc vítáme a vážíme si toho“

Speciální vozidla a technicko-materiální pomoc dopraví do válečných zón pracovníci Českého červeného kříže, který je ve spojení se svými ukrajinskými kolegy. Ukrajinský červený kříž si tuto pomoc převezme a využije v místech, kde bude nejvíce potřeba.

„Velmi tuto pomoc vítáme a vážíme si toho, že město Praha a Zdravotnická záchranná služba hlavního města Prahy chtějí pomoci zdravotníkům z ukrajinského červeného kříže v tak těžkých okamžicích. Schopnost rychlého přesunu zdravotníků se ukazuje jako klíčová, stejně tak jako doprovod civilistů z ostřelovaných měst v rámci humanitárních koridorů. ATEGO DAKAR významně zvyšuje evakuační kapacitu pro zraněné osoby z hůře dostupných oblastí a repatriační vozy umožňují poskytovat zdravotnickou pomoc v místech, kde došlo k narušení zdravotnické infrastruktury,“ uvedl v tiskové zprávě velitel Ústředního krizového týmu Richard Smejkal.

Hodnocení článku je 62 %. Ohodnoť článek i Ty!

Foto Zdravotnická záchranná služba hl. m. Prahy

Štítky záchranáři, pomoc, válka, Ukrajina, Praha

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.