Jedná se o PR článek. Více info k PR článkům můžete najít ZDE.
PR článekPondělí, 21. března 2022, 18:30
Přemýšlíte nad rekonstrukcí bytového domu? Určitě přemýšlíte nad tím, jak budete celý dům vytápět. Jaký je rozdíl mezi tepelnými čerpadly a klasickými zdroji energie?
Tepelná čerpadla v bytových domech jsou jedním z možných nasazení alternativních zdrojů energie, otázka je, zda také snižují provozní náklady. Oproti úspěšným instalacím v rodinných domech hovoří proti realizaci tepelných čerpadel v bytových domech zejména nízká efektivita provozu, nízká využitelnost instalovaného výkonu a vysoké paušální platby za elektrický příkon.
Je potřeba také počítat s turbulentními cenami elektřiny, jak nám ukázal závěr roku 2021. Stejně tak i v případě společností nabízejících „výhodný“ plyn a slibujících nezávislost po odpojení od centrálního zdroje se uživatelé, kteří se nechají takovou nabídkou zlákat, mohou velmi lehce stát rukojmími extrémních výkyvů cen plynu na světových trzích, jak je tomu již v některých pražských částech.
Chtěli bychom vás seznámit se studií zaměřenou na ekonomické parametry vytápění tepelnými čerpadly v bytových domech při rekonstrukci.
Bytový cihlový dům v Brně prošel v minulých letech rekonstrukcí obálky budovy, která snížila výpočtovou tepelnou ztrátu na 120 kW při venkovní teplotě −12 °C. Teplo pro vytápění je dodáváno dálkově prostřednictvím domovní výměníkové stanice, kterou na základě nájemní smlouvy provozuje dodavatel tepla. Zateplení umožnilo upravit ekvitermní křivku na výpočtový rozdíl teplot 54/46 °C (při −12 °C). Teplá voda se připravuje pro celkem 130 lidí. Čerpadlo cirkulačního okruhu je časově řízeno mezi 5. a 23. hodinou.
Pro vytápění a přípravu teplé vody byla nově navržena kaskáda čtyř tepelných čerpadel vzduch-voda ve venkovním provedení bez regulace výkonu. Jmenovitý výkon jednoho tepelného čerpadla je 27,1 kW (při A7/W35), celkový jmenovitý výkon kaskády je 108,4 kW. Tepelná čerpadla, přestože jsou navržena s celkovým výkonem okolo 90 kW, pokrývají celkem 99 % potřeby tepla pro vytápění a přípravu teplé vody. Záložní zdroj - elektrokotle - dodávají pouze 1 %, nicméně jeho instalovaný elektrický příkon 40 kW je na stejné úrovni jako instalovaný maximální elektrický příkon tepelných čerpadel.
K investičnímu nákladu na instalaci tepelných čerpadel 3 250 tis. Kč je nutné započítat jednorázový náklad na navýšení jističe 80 tis. Kč a také splacení zbývajících nákladů 450 tis. Kč na rekonstrukci výměníkové stanice dodavateli tepla. Náklady na odpojení naproti tomu nebyly ve studii uvažovány. Celková investice pro další výpočty je uvažována 3,78 mil. Kč.
Celková roční spotřeba elektrické energie pro vytápění a přípravu teplé vody tepelným čerpadlem včetně bivalentního zdroje se podle simulačního výpočtu pohybuje kolem 104 MWh/rok. Ve variantě 1 – pořízení TČ bez úvěru - uvažujeme nutný roční náklad na reinvestici 130 tis. Kč. Ve variantě 2 zvažujeme pořízení čerpadla na úvěr. Roční splátka úvěru je pak 292 tis. Kč. U varianty 1 je rozdíl v ročních provozních nákladech cca 93 tis. Kč s DPH. U varianty 2 jsou roční provozní náklady při realizaci tepelných čerpadel dokonce vyšší než současné provozní náklady na centrální vytápění o 69 tis. Kč.
V rámci rekonstrukce stávajícího bytového domu jsou tepelná čerpadla, jako alternativní zdroje energie, velice těžko prosaditelná vzhledem k vysokým investičním nákladům. V případě novostavby je nutné zvážit individuální podmínky, ve kterých se stavba nachází, neboť z pohledu energetické efektivity nedosahují tepelná čerpadla v bytových domech takové účinnosti jako v rodinných domech. Pokud jako správní hospodáři hledáte možnosti úspor při dálkovém vytápění, určitě nejdříve oslovte svého stávajícího dodavatele a společně se zamyslete nad možnostmi, kde ušetřit: například zda nastavené parametry ve vaší smlouvě o dodávkách tepla jsou správné, či zda máte optimálně vyregulovanou vnitřní otopnou soustavu.
Tepelná čerpadla dávají smysl v rodinných domech a individuálně i v novostavbách bytových domů. Pokud jste se ale rozhodli pro rekonstrukci vašeho bytového domu již vytápěného dálkově, tak je spíše nedoporučujeme. Pro SVJ nebo BD jsou tepelná čerpadla finančně nevýhodná, navíc jejich provoz vyžaduje proškolenou osobu a pravidelné revize.
Cílem tohoto článku je varovat odběratele dálkového tepla před nepoctivci z řad alternativních dodavatelů energie a podat podrobné a nezkreslené informace. Po dohodě s Pražskou teplárenskou ze skupiny Veolia s vámi odborníci z této společnosti celou problematiku rádi proberou, ať už se jedná o srovnání nákladů na teplo, nebo faktory, které teplo a jeho konečnou cenu ovlivňují. Pokud budete mít o konzultaci zájem, doporučujeme kontaktovat společnost na telefonním čísle 266 751 111 nebo emailem ptas@ptas.cz. Další informace o problematice tepelných čerpadel můžete najít i na webu naseteplo.cz.
Proč je dálkové vytápění důležité pro hlavní město? Přečtěte si na webu praha-cista.cz.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.