neděle 25. září 2022 Zlata

Praha schválila návrh na rozvoj komunitní péče. Dlouhodobí pacienti z Bohnic dostanou šanci na nový život

Velkou pomocnou ruku nabídli radní hlavního města Prahy lidem, kteří dlouhodobě skončili v Psychiatrické nemocnici Bohnice a následně potřebují dostupnou speciální péči. Radní schválili návrh, díky kterému by měla být nově k dispozici komunitní péče pro dlouhodobé pacienty, pro něž nebyly zajištěny služby sociální péče. Tito lidé tak museli buď zůstávat v psychiatrické léčebně, nebo byli posíláni do zařízení mimo Prahu.

Nepřiměřeně dlouhý pobyt v léčebně by mohl být minulostí

V pondělí schválili pražští radní návrh, díky kterému bude sociálně slabým pacientům bohnické léčebny sjednán systém takzvané komunitní péče. „Již více jak tři roky děláme všechno proto, abychom systém péče dali do souladu nejen s mezinárodními závazky České republiky, ale především s potřebami samotných lidí a jejich nejbližších. V loňském roce jsme začali systematicky spolupracovat s vedením psychiatrické nemocnice na tom, aby komunitní služby mohli využívat také ti pacienti, kteří díky nedostatku vhodných sociálních služeb zůstávali nepřiměřeně dlouho na zdravotních lůžkách a pro ukončení hospitalizace potřebují výraznou pomoc v každodenním životě,” řekla radní hlavního města Prahy pro oblast sociální politiky Milena Johnová (Praha sobě).

Jak bude vypadat lanovka z Podbaby do Bohnic? Město chce nalákat prestižní architekty

Jak bude vypadat lanovka z Podbaby do Bohnic? Odpověď na tuto otázku by měla nabídnout prestižní světová architektonická studia. Alespoň to si přeje vedení Prahy, které společně s vedením dopravního podniku vypsalo veřejnou zakázku na projektanta...

Bohnice i Praha chce pacientům pomoci s návratem do běžného života

Odsouhlasený návrh memoranda se týká spolupráce na vytváření dostupné komunitní péče pro Pražany hospitalizované v Psychiatrické nemocnici Bohnice (PNB) a nepřímo navazuje na Úmluvu o právech osob se zdravotním postižením, ve které se Česká republika zavázala k tomu, že zajistí pomoc a podporu v každodenním životě lidem s postižením tam, kde si přejí žít. Město i samotná léčebna stojí o to, aby se dlouhodobí pacienti mohli vrátit do běžného života a vytvořit si nový a útulný domov. Praha se tímto krokem zavazuje také k tomu, že navýší kapacity v oblasti sociální péče. Proto PNB společně s hlavním městem chce co nejrychleji vytvořit padesát míst v takzvaných pobytových službách sociální péče. Magistrát se zaměří také na individualizované podpory a sociální či zdravotní péče v komunitě.

„Schválené Memorandum navazuje na dlouhodobou spolupráci PNB s jednotlivými sociálními službami působícími v oblasti péče o klienty s problémy v oblasti duševního zdraví. Klíčový význam schváleného dokumentu vidím v systémovém zakotvení spolupráce. Poslední rok spolupráce ukazuje, že právě tato forma umožňuje efektivní spolupráci a hledání nových možností návratu našich pacientů do přirozeného prostředí,“ dodává Martin Hollý, ředitel PNB.

Linka důvěry bude zachována v plném provozu. Magistrát jí pomůže půlmilionovou dotací

Metropole schválila dofinancování Linky důvěry. Během pandemie totiž došlo ke zvýšení počtu volajících, a tím pádem i ke zvýšení nákladů na provoz linky. Linka důvěry tak díky dotaci ve výši 500 tisíc korun bude moct fungovat do konce roku bez...

Ohodnoť článek

Autoři | Foto Psychiatrická nemocnice Bohnice

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.