středa 19. ledna 2022 Doubravka

Pražské věže loni navštívilo skoro 650 tisíc lidí. Jaká místa si návštěvníci oblíbili nejvíce?

Pražské věže loni navštívilo 649.147 návštěvníků, což je meziročně o zhruba čtyři procenta více. Proti roku 2019, tedy období před pandemií covidu-19, je to však o téměř 1,5 milionu lidí méně. Nejnavštěvovanější byla Petřínská rozhledna, vyplývá z analýzy městské firmy Prague City Tourism (PCT), která má na starosti turismus v metropoli. PCT se stará o sedm věží a bludiště na Petříně. Turismus patří mezi nejpostiženější odvětví pandemií covidu-19.

Petřínská rozhledna se stala nejnavštěvovanější věží

Na Petřínskou rozhlednu se vydalo 242.803 návštěvníků, což je o 8587 více než loni. Předloni ale dosáhl počet návštěvníků 701.555. Do sousedního zrcadlového bludiště na Petříně přišlo 176.714 lidí, což je ve srovnání s rokem 2020 rovněž více.

Naopak pokles návštěvníků zaznamenala druhá nejnavštěvovanější věž, a to Staroměstská radnice. Loni tam zavítalo 124.248 lidí, což je meziročně asi o 4 tisíce lidí méně. Proti roku 2019 je to pokles o zhruba 571 tisíc návštěvníků. „Na návštěvnosti Staroměstské radnice se projevil obrovský propad počtu zahraničních turistů. Na Petříně se pak projevil zvýšený počet domácích turistů,“ uvedl předseda představenstva PCT František Cipro.

Třetí nejnavštěvovanější věží byla loni Prašná brána s 27.072 návštěvníky a na čtvrtém místě je Staroměstská mostecká věž. Nejnižší počet lidí zašel na Novomlýnskou vodárenskou věž.

Bude v Praze vyšší turistický poplatek? Vedení metropole jej chce zvýšit z 21 na 50 korun za den

Vedení Prahy chce zvýšit turistický poplatek za ubytování z nynějších 21 na 50 korun za den. Důvodem je zvýšení příjmů města, které jsou nižší než výdaje spojené s turismem. Město proto schválilo memorandum se svou firmou Prague City Tourims (PCT)...

Nejvíce prohlídek proběhlo v srpnu

Nejvytíženějším měsícem byl srpen, kdy se některou z věží či bludiště rozhodlo navštívit 146.775 lidí. Druhý nejvyšší počet lidí dorazil v červenci a nejméně návštěvníků měly památky na začátku sezony v květnu.

PCT se stará o Staroměstskou radnici, Petřínskou rozhlednu, bludiště na Petříně, Prašnou bránu, Malostranskou a Staroměstskou mosteckou věž, Svatomikulášskou městskou zvonici a Novomlýnskou vodárenskou věž. PCT vznikla 1. července 2018, představitelé města tehdy uváděli, že společnost si na sebe vydělá a nebude potřebovat příspěvky od města. Peníze má mimo jiné právě z provozu věží. Firma je členem mezinárodní organizace European Cities Marketing a Asociace turistických informačních center ČR.

Praha je v kvalitě života na 69. místě na světě. Co zlepšit, aby česká metropole byla výš?

Zkušenosti z uplynulého roku jasně zdůraznily nedostatky, s nimiž se řada pražských městských částí potýká již delší dobu. Ať již jde o vylidňování centra, snižování dostupnosti bydlení či budování monofunkčních kancelářských čtvrtí, které se...

Ohodnoť článek

Autoři | Foto Web Petřínská rozhledna | Zdroj Prague City Tourism

Štítky věž, rozhledna, památky, volný čas, turistika, Praha

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.