středa 19. ledna 2022 Doubravka

Praha 8 chtěla novou radnici na Palmovce. Zaplatí 142 milionů a nebude mít budovu, peníze ani pozemky

Radnice Prahy 8 zaplatí firmě Metrostav Alfa za nedostavěnou budovu Centra Palmovka zhruba 142 milionů Kč. Budova s pozemky následně přejde do majetku hlavního města. Vyplývá to z třístranné dohody, jejíž znění dnes schválili zastupitelé městské části. Výměnou od magistrátu dostane Praha 8 dotaci 550 milionů Kč a zároveň jí město odpustí dluh. Část opozice dnes kritizovala vedení radnice, kdy podle ní městské části nezůstala budova ani pozemky a přišla o peníze.

Zpackaná stavba za miliardu

Stavbu budovy, kde měla mít radnice nové sídlo a jejíž součástí měly být komerční prostory, schválilo předminulé vedení městské části v roce 2010. Náklady byly tehdy odhadovány na více než miliardu. Minulé vedení Prahy 8 ale stavbu zastavilo a následně se o její vlastnictví soudilo.

„Dohoda o narovnání by měla ukončit veškeré nároky zúčastněných stran. To, že to (problém s dostavbou) bude ukončeno, bude znamenat, že celé území na Palmovce bude rozvíjeno komplexně. Městské části bude navíc odpuštěn dluh magistrátu a bude jí poskytnuta dotace. Není to kompromis, nad kterým bych jásal, ale je podle mě přijatelný," řekl starosta Ondřej Gros (ODS).

Dohodu musí ještě schválit radní a zastupitelé hlavního města a následně bude zúčastněnými stranami podepsána. Vedení Prahy letos v září s postupem ústy primátora Zdeňka Hřiba (Piráti) a radního Jana Chabra (TOP 09) souhlasilo.

Největší radost mám z toho, jak se lidé na Osmičce chovali během covidové krize, říká starosta Prahy 8 Ondřej Gros

Pražská Drbna pokračuje v sérii rozhovorů se starostkami a starosty jednotlivých městských částí. Se starostou Prahy 8 Ondřejem Grosem (ODS) jsme si povídali například o bezpečnosti v Praze 8 a o nutnosti navýšit především v okolí stanic metra...

„Hrozila nám k zaplacení vyšší částka než ta, která je v narovnání“

Výsledek jednání kritizovali někteří zástupci opozice. „To jsou Lipany, to se nedá nazvat jinak než porážka," řekl opoziční zastupitel Tomáš Němeček (8žije). Podle jeho názoru je několik problematických částí dohody, mezi nimi například částka 142 milionů, kterou musí radnice stavební firmě vyplatit. Obdobný názor měl opoziční zastupitel Ondřej Buršík (8žije), podle kterého radnice zaplatila stovky milionů korun a nakonec nebude mít budovu, peníze ani pozemky.

Starosta Gros a radní Tomáš Slabihoudek (TOP 09/STAN) řekli, že Metrostav radnici žaloval a ta by v případě prohraného sporu musela zaplatit až 214 milionů. „Tím, že došlo k ústupkům, tak pokud nabyde dohoda účinnosti, Metrostav stáhne žaloby," řekl Tomáš Slabihoudek. „Hrozila nám k zaplacení vyšší částka než ta, která je v narovnání. Navíc magistrát nám odpustí dluh 250 milionů korun," dodal Gros.

Němeček upozornil také na prohraný spor s jedním z někdejších zájemců o pronájem prostor v budově Nové Palmovky. Podle Grose sice tento spor dopadl pro městskou část neúspěšně, další prý nyní nehrozí. „Jsou promlčené. Toto byl jediný spor, který byl zahájen včas," řekl.

Hodnocení článku je 44 %. Ohodnoť článek i Ty!

Autoři | Foto ŠJů, Wikimedia Commons, CC BY 4.0, via Wikimedia Commons

Štítky radnice, stavba, Nová Palmovka, Praha 8, Palmovka, Praha

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.